Powrót do scenariuszy
Szkoła podstawowa
Klasa: 7-8
Szkoła ponadpodstawowa
Klasa: 1-4
test
Autor:

Mateusz Chmielewski

Programowanie robota Photon w Pythonie #1 Poznajemy Photona i Pythona!

informatyka • programowanie
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon BlocksPython (Photon Magic Bridge)
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Szkoła podstawowa kl. VII-VIII, Informatyka II./1. ,2.
Szkoła ponadpodstawowa, Informatyka II./2., I./2.

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • zapoznaje się z podstawowymi elementami składni Pythona i poznaje podstawowe metody obsługujące robota Photon
  • dowiaduje się, jak działa robot Photon i poznaje jego możliwości
  • tworzy prosty program (ruch i dźwięk) dla robota w Pythonie

Metody pracy

  • eksprymentowanie
  • zadania grupowe
  • dyskusja

Formy pracy

  • grupowa

Materiały

  • Komputer na zespół
  • Komputery /telefony z dostępem do Internetu (do obejrzenia filmów)

Załączniki

#1 wstęp.py
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Rozmowa o tym, jak wygląda współczesna robotyka

2. Zasady pracy z robotem

  • Za moment każda grupa otrzyma robota. Najpierw przedstawiamy zasady, które będą nas obowiązywały na wszystkich zajęciach z robotem Photon. Możemy je podać lub zaprosić uczniów do ich wspólnego stworzenia.

3. Testowanie możliwości robota

  • Uruchamiamy aplikację Photon Magic Bridge i łączymy robota z komputerem.
  • Testujemy robota w interfejsie Photon Blocks. Badamy jakie robot ma funkcje, swobodnie eksperymentując przez 10 minut. Dbamy, aby każdy w grupie miał okazję przetestować robota.

4. Programowanie w Pythonie - wprowadzenie

  • Przechodzimy do Pythona. Jak myślicie - czemu mamy zajmować się czymś trudniejszym, skoro moglibyśmy programować robota w Scratchu, albo innym języku wizualnym?
  • Zwracamy uwagę, że uproszczenia zmniejszają możliwości, a „dorosłe” języki programowania są bardziej uniwersalne i częściej mamy szansę je zastosować.
  • Opowiadamy o tym, jak skonstruowane jest środowisko do programowania.
    • Poszczególne komendy, to co w Scratchu byłoby poszczególnym bloczkiem, w Pythonie nazywamy metodami.
    • Wskazujemy, gdzie uczniowie mogą przeglądać metody dotyczące Photona - aby otworzyć dokumentację, (spis wszystkich metod dotyczących Photona) należy kliknąć ikonę ze znakiem zapytania widoczną w menu na górnym pasku (screen poniżej)
    • wyjaśniamy obecne na górze projektu import *:
      Python to bardzo popularny język, posiadający wiele rozszerzeń i dodatków. My też nie znamy wszystkich słów w języku polskim, czasem musimy wygooglać, albo sprawdzić coś w słowniku. To trochę tak, jakby nam na początku rozmowy powiedziano w tej rozmowie będziemy używać fachowego języka związanego z medycyną, weź ze sobą leksykon! Dzięki temu, że startowo środowisko pamięta tylko podstawowe metody Pythona i potrzebne nam dodatki, działa szybciej. W tym projekcie będziemy używać wszystkich (*) metod z biblioteki photonrobot.
    • Zwracamy uwagę na komentarze. Części kodu zapisane od „#” są ignorowane, ale stanowią komentarz dla osób czytających kod

 

Dokumentacja (metody dla robota Photon) w Photon Magic Bridge

5. Pierwszy program

  • Nauczyciel wyznacza każdej grupie punkt docelowy. Zadaniem uczniów jest zaprogramować robota tak, aby trafił do celu i zagrał dźwięk. Uczniowie wpisują właściwy algorytm złożony z metod i testują go.

 

Przykład skonstruowania kodu do wykonania zadania

 

6. Podsumowanie

Podsumowujemy i odpowiadamy na pytania – bardzo możliwe, że wiele odpowiedzi poznamy na jednych z kolejnych zajęć.

Współautorem scenariusza jest Michał Nowak.

 

Ciekawostki/Pytania otwierające

  • Polskie uczelnie zajmują czołowe miejsca w międzynarodowych mistrzostwach łazików marsjańskich.
  • Manipulatory robotyczne mają zastosowania w przemyśle, medycynie, badaniach laboratoryjnych, badaniu kosmosu i dna oceanów.
  • Do czego jeszcze mogą nam się przydawać roboty?

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję