Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
test
Autor:

Dorota DankowskaPETE

Poszukiwacze skarbów

język polski • rozwój społeczny • programowanie
Czas:
90 min.
Roboty:
x1
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Badge
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

I 1.3, I 2.1, I3.1,3, I 4.1, I 5.6, I 6.3
II 1.1, II 4.2
III 1.1,1,3,10
V 2.1
VII 1.3
VII 3.1,2, VII 4.1, VII 5

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • programuje robota
  • odkodowuje obrazek
  • współpracuje w zespole
  • wypowiada się na temat tekstu literackiego
  • czyta ze zrozumieniem

Metody pracy

  • poszukująca
  • pracy we współpracy
  • grupowego podejmowania decyzji

Formy pracy

  • grupowa
  • indywidualna

Materiały

  • tablet (do obsługi robota)
  • tekst do czytania, II rozdział książki A. Lindgren “Pippi Pończoszanka” (fragment do pobrania) (załącznik nr 1)
  • karty pracy (dla klasy 1) / dla każdego ucznia (załącznik nr 2)
  • karty pracy (dla klasy 2-3) / dla każdego ucznia (załącznik nr 3)
  • karty “Pola startowe” (załącznik nr 4)
  • karty “Ukryty skarb” (załącznik nr 5)
  • karty do kodowania “Poszukiwacze skarbów" 1-7 / każda karta w liczbie odpowiadającej liczbie osób w zespole (załącznik nr 6)
  • kredki: czerwone, żółte, niebieskie i zielone / dla każdego ucznia
  • fiszki do oznaczenia osi na macie (litery/cyfry) lub mata z tymi oznaczeniami
  • tablica interaktywna lub laptop z dostępem do Internetu (do przeprowadzenia ćwiczenia interaktywnego)
  • ćwiczenie interaktywne “Pippi i jej przyjaciele”: https://learningapps.org/view13625302
  • magnesy / dla każdego ucznia

Załączniki

Załącznik 1: fragment opowiadania
Pobierz
Załącznik 2: karty pracy (klasa 1)
Pobierz
Załącznik 3: karty pracy (klasa 2-3)
Pobierz
Załącznik 4: pola startowe
Pobierz
Załącznik 5: ukryty skarb
Pobierz
Załącznik 6: poszukiwacze skarbów (karty pracy 1-7)
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Rozmowa wprowadzająca o głównej bohaterce książki A. Lindgren “Pippi Pończoszanka” (Uczniowie już poznali wcześniej pierwszy i drugi rozdział książki.)

2. Nauczyciel czyta fragment II rozdziału książki (załącznik nr 1)

3. Krótka rozmowa związana z treścią tekstu.

  • Od czego zależy dobra zabawa?
  • Kto to jest poszukiwacz rzeczy?
  • Czy wszystkie znalezione rzeczy można podnosić z ziemi i się nimi bawić?

4. Uczniowie otrzymują karty pracy (wśród załączników dostępne są karty dla uczniów klasy 1 oraz klas 2-3, należy wybrać odpowiednie), pracują samodzielnie.

5. Uczniowie odczytują rozwiązania. 

6. Aktywności z robotem Photon - robot poszukiwacz skarbów

  • Przygotowanie: Nauczyciel przygotowuje matę edukacyjną z oznaczonymi współrzędnymi (cyfry i litery). Na wybranych polach rozkłada 9 fiszek: z cyframi 1-7 oraz dwie fiszki ze znakiem “x” (załącznik “Ukryty skarb”), zwrócone napisem do dołu.  Nauczyciel dzieli klasę na zespoły i zapoznaje je z zadaniem. 
  • Zadaniem uczniów będzie wytypowanie miejsca, w którym znajduje się skarb (wybór jednej z 9 fiszek), a następnie zaprogramowanie robota (w interfejsie Photon Badge) tak, aby dotarł do tego miejsca.
  • Zespoły wykonują zadanie po kolei. Kolejność startu ustalana jest drogą losowania (sposób dowolny).
  • Zespoły losują fiszki ze współrzędnymi wyznaczającymi pole startu ich robota (załącznik “Pola startowe”). Ustawiają go na starcie. Wybierają miejsce, w którym ich zdaniem ukryty jest skarb i do którego należy doprowadzić robota Photon. Współpracują przy ustalaniu trasy i przy programowaniu. 
  • Kiedy robot dotrze do celu, uczniowie odkrywają kartę fiszki. Jeżeli jest to cyfra - drużyna odnalazła skarb. Jednak, aby się dowiedzieć jaki, uczniowie muszą go najpierw odkodować. Każdy członek drużyny otrzymuje od nauczyciela odpowiednią dla numeru fiszki kartę pracy “Poszukiwacze skarbów”. Jeżeli na odszukanej fiszce jest znak “x”, oznacza to, że drużynie nie udało się odnaleźć skarbu. Drużyna ustawia robota na pole startowe i kolejny raz podchodzi do wykonania zadania. 

7. Zespoły dzielą się z innymi informacją o odnalezionym skarbie prezentując odszyfrowane obrazki.

8. Ewaluacja zajęć - które ćwiczenie było najciekawsze?

Nauczyciel wypisuje na tablicy zadania numerując je, np.:

  • słuchanie tekstu
  • karty pracy
  • programowanie 
  • odkodowywanie obrazka

 Uczniowie podchodzą kolejno i przy numerze wybranego zadania przyczepiają magnes.

 

Ciekawostki/Pytania otwierające

Legendarne skarby ukryte na ziemiach polskich.

  • Złoto Inków - ponoć skarb został ukryty na zamku w Niedzicy lub wodach jeziora Czorsztyńskiego.

  • Złoty pociąg - 12 wagonów wypełnionych złotem i kosztownościami, zrabowanymi przez Niemców z całej Europy podczas II wojny światowej, ukryty został w tunelu na trasie pomiędzy Świebodzicami a Wałbrzychem.

 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję