Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1
test
Autor:

Dorota DankowskaPETE

Robot Photon w ogrodzie

przyroda • rozwój społeczny • rozwój poznawczy
Czas:
90 min.
Roboty:
x2
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Badge
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

I 1.3;  I 3.3; I 5.1,7
II 2.2
III 1.10
IV 1.1,6, IV 2.6
V 2.1,3
VII 1.2, VII 3.3 , VII 4.1, VII 5.1 

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • rozpoznaje i nazywa warzywa
  • określa ich wielkość, kolor i kształt
  • układa nazwy warzyw z rozsypanek literowych
  • ustala drogę i programuje robota Photon
  • współdziała w zespole

Metody pracy

  • praca we współpracy
  • gry dydaktyczne
  • obserwacja

Formy pracy

  • grupowa
  • indywidualna

Materiały

  • tablety (do obsługi robotów)
  • tablica interaktywna (lub komputery) / do wykonania interaktywnych ćwiczeń
  • tekst wiersza J. Brzechwy “Na straganie”
  • warzywa - naturalne okazy, np. marchew, pietruszka, cebula, burak, ogórek, pomidor, ziemniak, seler
  • ilustracje warzyw
  • karty pracy “Robot Photon w ogrodzie” / dla każdego zespołu (załącznik)
  • arkusze szarego papieru / dla każdego zespołu
  • flamastry
  • kolorowa bibuła: pomarańczowa, zielona, czerwona, biała, żółta
  • klej
  • Materiał interaktywny: dobieranie podpisów do ilustracji (https://1drv.ms/b/s!AlHSi2mShY0whCfciNVVkZOskWX7)
  • Materiał interaktywny: układanie nazw warzyw z liter: https://view.genial.ly/5ff30623485b460cf9c7a60a/interactive-content-jakie-to-warzywo

Załączniki

Karty pracy
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Rozmowa na temat znanych warzyw uprawianych w ogrodzie.

2. Wysłuchanie wiersza J. Brzechwy “Na straganie”.

3. Oglądanie i nazywanie warzyw zgromadzonych w klasie.

4. Wybieranie warzyw występujących w tekście i nazywanie ich.

5. Ćwiczenie interaktywne: dobieranie podpisów do obrazków: https://learningapps.org/view14015258

6. Ćwiczenie interaktywne - układanie nazw warzyw z rozsypanek literowych https://view.genial.ly/5ff30623485b460cf9c7a60a/interactive-content-jakie-to-warzywo

7. Aktywności z robotem:

  • Nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe zespoły. Przedstawiciel każdego zespołu losuje jeden obrazek warzywa.
  • Nauczyciel na macie układa różne warzywa, wśród nich wylosowane przez uczniów.
  • W dwóch przeciwległych końcach maty ustawia roboty Photon - będą programowanie przez dwa zespoły równocześnie. 
  • Przedstawia uczniom zadanie:
    • Każdy zespół musi zaprogramować robota, używając interfejsu Photon Badge, w  taki sposób, aby dotarł do wylosowanego warzywa. Nauczyciel określa dla każdej grupy punkt startowy (wskazuje którego robota będą programować, aby właściwie zaznaczyli to miejsce na kartach pracy). 
    • Uczniowie współpracują ze sobą, ustalają najkrótszą drogę. Wyniki ilustrują na kartach pracy. Następnie ich zadaniem jest zaprogramowanie robota, tak, aby pokonał wytyczoną na karcie pracy drogę. Jeden uczeń programuje robota zgodnie ze wskazówkami zespołu. Jednocześnie na macie pracują dwa zespoły. Kiedy robot  Photon dotrze do celu, zespół przechodzi do drugiej części zadania, a jego miejsce zajmuje kolejna grupa.

8. Praca w zespołach - wykonanie na szarym papierze ilustracji przedstawiającej wybrane warzywo. Uczniowie rysują duży kontur, następnie wypełniają kawałkami zmiętej bibuły.

9. Wystawka prac.

 

Ciekawostki/Pytania otwierające

Pytanie:

Które zadanie było najciekawsze, a które sprawiło najwięcej trudności?

Ciekawostki:

  1. Badania naukowców wskazują, że dziewczynki chętniej i częściej jedzą warzywa i owoce, niż chłopcy.

  2. Cebula była znana już prawie 5 tys. lat temu na terenie Azji Środkowej (Iran, Afganistan, Turcja). Cebula ma bakteriobójcze właściwości. Rozgotowana i rozgnieciona cebula jest również doskonałym środkiem na ukąszenia komarów.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję