Powrót do scenariuszy
Przedszkole
Wiek: 4-6 lat
M
Autor:

Małgorzata Hudziec

Kwiaty na Dzień Kobiet

rozwój poznawczy
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon DrawPhoton Joystick
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

II 7
IV 14
IV 15

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • potrafi zaprojektować trasę robota Photon, spełniając wskazany warunek
  • nazywa kierunki w przestrzeni w odniesieniu do własnej osoby oraz innych przedmiotów
  • koduje i odkodowuje informacje

Metody pracy

  • poszukująca
  • praktycznego działania

Materiały

  • symbole kwiatów (załącznik)
  • tablet (do obsługi robota)
  • kolorowe kubeczki (nieobowiązkowo)
  • kostka z cyframi (nieobowiązkowo)

Załączniki

Symbole kwiatów
Pobierz

Przebieg zajęć

  1. Przygotowanie maty

Nauczyciel przygotowuje matę edukacyjną, na której umieszcza symbole kwiatów.

  1. Rozmowa z dziećmi na temat święta Kobiet

Nauczyciel recytuje fragment wiersza D. Gellner

DZIEŃ KOBIET

W ósmym dniu marca

pierwszy kwiatek, z samego rana,

dostanie ode mnie Mama,

bo mamę kocham najwięcej,

za Jej uśmiech,

za Jej dobre ręce.

 

Potem z drugim kwiatkiem

pobiegnę do Sąsiadki.

Zadzwonię, a gdy spyta: - Kto?

Powiem: - To ja – i życzeń sto.

 

  1. Pomagamy robotowi Photon zbierać kwiaty

 

Robot Photon również postanowił wybrać się do swojej koleżanki, żeby uczcić to święto. Jednak nie ma kwiatów. Pomożemy mu je zebrać?

Dzieci gromadzą się przy przygotowanej wcześniej macie. Zadanie będzie polegać na wytyczeniu trasy robota tak, żeby zebrał określoną liczbę kwiatów. O liczbie decyduje rzut kostką. Dzieci kolejno rzucają kostką i sterują robotem tak, aby zebrał liczbę kwiatów odpowiadającą liczbie oczek na kostce. 

Utrudnieniem może być ustawienie na macie kubeczków. Wówczas robot dodatkowo musi ominąć zajęte przez nie pola. 

 

  1. Zakończenie

Na zakończenie wspólny taniec dzieci.

 

Modyfikacje:

  1. Na kostce znajdują się symbole kwiatów. Wówczas zadaniem dziecka jest wytyczenie trasy robota tak, aby po drodze zebrał określone kwiaty.

  2. Dziecko rzuca dwiema kostkami. Na jednej są cyfry, a na drugiej symbole kwiatów. Wówczas zadaniem dziecka jest zebranie określonej liczby wylosowanych kwiatów.

 

Współautorką scenariusza jest Renata Idzik. 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję