Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 3
E
Autor:

Ewa Narel

Podróż po Polsce z robotem Photon

przyroda • rozwój społeczny • programowanie
Czas:
90 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Badge
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Edukacja wczesnoszkolna/1-3/Przyroda /punkt6/ klasa3: Uczeń nazywa charakterystyczne elementy typowych krajobrazów Polski: nadmorskiego, nizinnego i górskiego

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Rozpoznaje i nazywa charakterystyczne cechy krajobrazów Polski: nadmorskiego, nizinnego i górskiego
  • Zdobywa wiedzę o wybranych regionach Polski ich przyrodzie i kulturze
  • Rozwija logiczne myślenie i orientację przestrzenną, planując trasę robota

Metody pracy

  • Pogadanka dydaktyczna
  • Praca z tekstem
  • Mapa mentalna, graficzna i wizualna
  • Metoda projektu (mini-projekt)

Formy pracy

  • Praca indywidualna
  • Praca w grupach
  • Praca zbiorowa

Materiały

  • Robot Photon na każdą grupę
  • Tablet z aplikacją do wydawania poleceń robotowi na każdą grupę
  • Mapa Polski z zaznaczonymi regionami - jest wyświetlona na tablicy multimedialnej
  • Brystol A2x3
  • 1 czarny mazak dla każdej grupy
  • Opowiadanie (str. 48-49)
  • Bezbarwna taśma klejąca
  • kartki A5 na każdą grupę
  • koperty po 3 na każdą grupę

Przebieg zajęć

Wstęp (10 min)

- Nauczyciel zapoznaje uczniów z dzisiejszym tematem, podróż po regionach Polski z robotem Photon (Pomorze, Mazury, Podlasie, Mazowsze, Wielkopolska, Górny i Dolny Śląsk, Małopolskie)

- Chętni uczniowie czytają fragment "Przyroda regionów Polski"

Część główna (60 min)

Etap 1. Praca w grupach (30 min)

- Nauczyciel dzieli uczniów na 2 lub 3  grupy (w zależności od liczby uczniów w klasie), w każdej grupie są przydzielone po 2 regiony, jedna grupa ma 3 regiony, lub ostatni region będzie omawiany przez całą klasę 

Etap 2. Programowanie robota (30 min):

- każda grupa planuje trasę robota Photon po swoich regionach,

- za pomocą tableta, grupy programują trasę robota, dodają krótkie prezentacje słowne w czasie jazdy robota (np. Zatrzymanie - ciekawostka)

- każda grupa prezentuje swój region i trasę robota

- robot przejeżdża po "mapie" zatrzymując się w kluczowych punktach.

3. Podsumowanie (20 min):

- uczniowie sklejają "mapy" bezbarwną taśmą klejącą i zawieszają na szkolnej gazetce

- klasa wspólnie podsumowuje najciekawsze informacje i refleksje z zajęć

Ciekawostki/Pytania otwierające

Nauczyciel pyta uczniów:

- Co zapamiętaliście z dzisiejszej lekcji?

- Do jakich przedmiotów użyjecie takiego robota? W jakim celu?

- Co było najciekawsze w pracy z robotem Photon?

- Co Was zaskoczyło?

 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję