Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 2
test
Autor:

Dominika Krajewska

Higiena cyfrowa z Photonem

rozwój emocjonalny • informatyka • zajęcia ruchowe
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Interfejsy:
Photon Blocks
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

W zakresie społecznego obszaru rozwoju uczeń osiąga:
- umiejętność dbania o bezpieczeństwo własne i innych uczestników grupy, w tym bezpieczeństwo związane z komunikacją za pomocą nowych technologii oraz bezpieczeństwo uczestnictwa w ruchu drogowym.
W zakresie poznawczego obszaru rozwoju uczeń osiąga:
- umiejętność uczestnictwa w kulturze oraz wyrażania swych spostrzeżeń i przeżyć za pomocą plastycznych, muzycznych i technicznych środków wyrazu, a także przy użyciu nowoczesnych technologii
Osiągnięcia w zakresie przestrzegania prawa i zasad bezpieczeństwa. Uczeń:
- posługuje się udostępnioną mu technologią zgodnie z ustalonymi zasadami;
- przestrzega zasad dotyczących korzystania z efektów pracy innych osób i związanych z bezpieczeństwem w Internecie.

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Uświadomienie uczniom znaczenia higieny cyfrowej.
  • Wyjaśnienie, czym jest higiena cyfrowa i dlaczego jest ważna.
  • Poznanie zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z urządzeń cyfrowych.
  • Nauczenie się praktycznego planowania dnia i zrównoważonego korzystania z technologii.
  • Nauczenie się współpracy w grupie i rozwijanie logicznego myślenia.

Metody pracy

  • Podające: pogadanka
  • Praktyczne: metoda projektowa

Formy pracy

  • grupowa

Materiały

  • Tablet/komputer z aplikacją Photon
  • Plansze z ilustracjami zasad higieny cyfrowej - należy wyciąć (załącznik 1)

Załączniki

Załącznik 1
Pobierz

Przebieg zajęć

  1. Wprowadzenie

Pogadanka na temat higieny cyfrowej. Przykładowe pytania:

  • Czym jest higiena cyfrowa?
  • Jakie znacie zasady higieny cyfrowej?
  • Kiedy stosujemy zasady higieny cyfrowej?

Nauczyciel przedstawia krótką historię:

„Detektyw Jacek dostał tajną misję — musi nauczyć wszystkich dzieci, jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas korzystania z komputerów i tabletów. Pomóżmy mu znaleźć zasady, które pozwolą im być bezpiecznym!”

  1. Odkrywanie zasad higieny cyfrowej

Nauczyciel za pomocą robota Photona dzieli dzieci na grupy po 4/5 osób w zależności od ilości osób w grupie. Każdej grupie rozdaje dwa kartoniki z zasadami higieny cyfrowej (zał. 1). Zadaniem dzieci jest opisanie ich, uzasadnienie dlaczego są one ważne i wybranie jednej zasady, którą chcą zaprezentować.

Na tablicy lub ścianie rozwieszają obrazki z zasadami higieny cyfrowej, które wybrali.

Każda grupa przedstawia przy tablicy swoją zasadę.

  1. Programowanie robota Photon — misja taneczna

Zadaniem jest zaprogramowanie Photona, aby wykonał „taneczny ruch” symbolizujący tę zasadę (np. mruganie światłem oznacza przerwę w korzystaniu z urządzeń ekranowych, kręcenie się to mycie rąk po używaniu telefonu itp.).

Uczniowie tworzą prosty program w aplikacji Photon i prezentują swój taniec.

  1. Podsumowanie

Nauczyciel podsumowuje i zachęca dzieci do stosowania poznanych zasad na co dzień.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję