Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 2
M
Autor:

Mięsny Jeż

Jeden świat, różne domy. Czym jest globalizacja?

rozwój emocjonalny • rozwój społeczny • informatyka
Czas:
90 min.
Roboty:
x3+
Interfejsy:
Photon Draw
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Edukacja społeczna:
- umiejętność tworzenia relacji, współdziałania, współpracy oraz samodzielnej organizacji pracy w małych grupach, w tym organizacji pracy przy wykorzystaniu technologii;
- umiejętność nazywania poznanych wartości, oceny postępowania innych ludzi.
Edukacja informatyczna:
- tworzy polecenie lub sekwencje poleceń dla określonego planu działania prowadzące do osiągnięcia celu;
- programuje wizualnie: proste sytuacje lub historyjki według pomysłów własnych i pomysłów opracowanych wspólnie z innymi uczniami, pojedyncze polecenia, a także ich sekwencje sterujące obiektem na ekranie komputera bądź innego urządzenia cyfrowego;
- posługuje się komputerem lub innym urządzeniem cyfrowym oraz urządzeniami zewnętrznymi przy wykonywaniu zadania;
Edukacja przyrodnicza:
- ma świadomość, iż nieodpowiedzialne korzystanie z technologii ma wpływ na utratę zdrowia człowieka;
Edukacja polonistyczna:
- słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela, innych osób z otoczenia, w różnych sytuacjach życiowych, wymagających komunikacji i wzajemnego zrozumienia; okazuje szacunek wypowiadającej się osobie;
- wypowiada się w formie uporządkowanej i rozwiniętej na tematy związane z przeżyciami, zadaniem, sytuacjami szkolnymi, lekturą czy wydarzeniem kulturalnym;

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Poznawcze: poznaje pojęcie globalizacji; dowiaduje się, jak zmiany na świecie wpływają na zdrowy styl życia
  • Kształcące: programuje robota Photon w celu realizacji zadania; dokonuje krytycznej refleksji nad wyborem cyfrowych i zdrowotnych aktywności; porównuje styl życia, nauki i odpoczynku dzieci na świecie.
  • Wychowawcze: kształtuje poczucie odpowiedzialności za swoje wybory; rozwija wrażliwość społeczną i umiejętności współpracy

Metody pracy

  • Dyskusja
  • Metoda przypadków
  • Metoda sytuacyjna
  • Metody waloryzacyjne
  • Metoda realizacji zadań

Formy pracy

  • Indywidualna
  • Zbiorowa
  • Grupowa

Materiały

  • Tablety z aplikacją Photon, interfejs Photon Draw x4
  • Karty ,,Sytuacje z życia dzieci w różnych krajach" (załącznik 1)
  • Globus
  • Plansze z punktami wyborów (zdrowych i niezdrowych) do trasy robota (załącznik 2) x4
  • Piktogramy emocji (załącznik 3) dla każdego dziecka
  • Karta refleksji: ''Mój cyfrowy dzień i co mogę zmienić” (załącznik 4) dla każdego dziecka

Załączniki

Karty-Sytuacje-z-życia-dzieci-w-roznych-krajach-załącznik-1-_20250610_200433_0000.pdf
Pobierz
Plansza-z-punktami-wyborów-zdrowych-i-niezdrowych-do-trasy-robota-załącz_20250610_200706_0000.pdf
Pobierz
Piktogramy-emocji-załącznik-3-_20250610_200840_0000.pdf
Pobierz
Karta-refleksji-Mój-cyfrowy-dzień-i-co-mogę-zmienić-załacznik-4-_20250610_200543_0000.pdf
Pobierz

Przebieg zajęć

WPROWADZENIE:

1. CZYM JEST GLOBALIZACJA?- Niewidzialna sieć świata

Nauczyciel pokazuje globus i mówi: "Wyobraźcie sobie, że każde dziecko ma niewidzialne nici łączące je z innymi dziećmi na świecie: poprzez gry, filmy, jedzenie, ubrania, szkołę itd.

Dzieci w 4 osobowych grupach losują karty dziecka z innego kraju i je analizują na forum:

  • Czy te dzieci mają ze sobą coś wspólnego? Czy oglądają te same bajki? Czy mają podobne zabawki?
  • Co różni te dzieci, co dzieli te dzieci?

Tworzenie mapy globalnych połączeń - znajdowanie podobieństw i różnic.

Uczniowie rysują na tablicy dzieci i zaznaczają podobieństwa między nimi, np.

  • oboje siedzą długo przy ekranie
  • oboje są zmęczeni
  • Noah zasypia ze smartfonem
  • Lila nie je z rodziną

Rozmowa kierowana:

  • Czy to dobrze, że dzieci więcej czasu spędzają siedząc niż się ruszając?
  • Czy jedzą podobnie? Jak się odżywiają?
  • Co tracimy przez szybki styl życia?

ROZWINIĘCIE:

2. Tworzenie mapy skutków:

  • Co dobrego daje globalizacja (np. kontakt, wiedza, znajomości)?
  • Jakie są jej negatywne skutki (np. mniej ruchu, jedzenie typu fast food, samotność, stres, zmęczenie)?

3. Robot Photon i wybory dzieci - programujemy ścieżki

ZADANIE Z ROBOTEM - Photon Draw

Cel: zobrazowanie, jak różne wybory (globalne wzorce stylu życia) wpływają na zdrowie i samopoczucie.

Na podłodze umieszczona jest plansza z 4 kategoriami: jedzenie, czas wolny, ruch, sen

Każda grupa losuje parę sytuacji - jedną zdrową, drugą niezdrową. Uczniowie wybierają, którą opcję wylosowaną wybierają- zgodnie z tą decyzją oznaczają pole kolorem (zielone, czerwone, żółte) i programują robota Photon, który porusza się zgodnie z ich ścieżką wyborów.

Zasady oznaczeń:

  • Zielone - zdrowe nawyki
  • Czerwone - niezdrowe wybory
  • Żółte - zależy od ilości/czasu/sytuacji

Po przejściu trasy dzieci obserwują, jakie kolory przeważają, a potem odpowiadają na pytania refleksyjne.

  • Jakie kolory przeważały na trasie Photona?
  • Czy była to ścieżka zdrowa, niezdrowa, czy mieszana?
  • Jak mógłby się czuć ktoś, kto codziennie dokonuje takich wyborów?
  • Co można by zmienić, żeby czuć się lepiej?

4. Emocje i ja - jak wpływa na mnie świat?

Dzieci wybierają 3 emocje, które czują po „swoim cyfrowym dniu”. Korzystają z kart emocji.

Następnie próbują odpowiedzieć na pytania:

Co mogę zrobić, żeby czuć się lepiej?

Co mogę zmienić?

 

5. ZAKOŃCZENIE - karta refleksji

Dzieci wypełniają arkusz, w którym zaznaczają:

Ile czasu spędzają przy ekranie?

Ile się ruszają?

Jak śpią?

Co chcą poprawić?

Nauczyciel zbiera karty i za tydzień wraca do nich w formie mini refleksji.

 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję