Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 3
test
Autor:

Gabriela Jakubowicz

Zdrowe nawyki z robotem Photon

rozwój społeczny • programowanie
Czas:
45 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Badge
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Edukacja wczesnoszkolna: II 6.8, IV 2.7, VII 4.1

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • poznać podstawowe zasady higieny i aktywności fizycznej,
  • nauczyć się programować robota Photon do wykonywania określonych zadań,
  • nauczyć się współpracy w grupie - zastosowanie gry planszowej i zadań programistycznych.

Metody pracy

  • Wprowadzenie
  • Dyskusja
  • Gra

Formy pracy

  • Indywidualna
  • Grupowa

Materiały

  • Kostka do gry
  • Tablet/y z aplikacją Photon EDU (1 na grupę)
  • Karty z produktami (zdrowe/niezdrowe jedzenie, aktywności, higiena)
  • Gra planszowa „Droga do Zdrowia” (przygotowana przez dzieci)
  • Karty „Zrób coś dobrego dla zdrowia” z pytaniami na temat zdrowych nawyków (wykonane przez dzieci)

Załączniki

przykładowa plansza do gry.docx
Pobierz

Przebieg zajęć

  1. WPROWADZENIE (5 min)
  • Krótkie pytania do uczniów: „Co to znaczy być zdrowym?”, „Jakie znacie zdrowe nawyki i jakich nawyków się trzymacie?”
  • Opowiedzenie krótkiej historii robota o nawyku, który stosuje aby zadbać o zdrowie.
  1. Misja Photona – zdrowe nawyki (15 min)
  • Uczniowie w grupach losują karty z ilustracjami (np. szczoteczka, jabłko, batonik, bieganie).
  • Zadanie: zaprogramować Photona, aby przejechał do pola na macie z „zdrowym” produktem/czynnością.
  • Przygotowanie kart „Zrób coś dobrego dla zdrowia”- drobne zadania dotyczące zdrowego stylu życia, które zostaną wykorzystane w czasie gry planszowej- „Droga do Zdrowia”.
  1. Gra planszowa – „Droga do Zdrowia” (20 min)
  • Grupy grają w przygotowaną grę planszową. Rzucają kostką do gry i poruszają Photonem po planszy.
  • Pola na planszy zawierają:

                                  

  • Wcześniej przygotowane przez uczniów karty „Zrób coś dobrego dla zdrowia” – drobne zadania. Na planszy są oznaczone znakiem zapytania.
  • Pola specjalne oznaczone piorunem ( np. przeskok we wskazane miejsce)
  • Czas na odpowiedź jest ograniczony. Grupa musi podać odpowiedź w ciągu 15 sekund. Robot po podaniu poprawnej odpowiedzi świeci się na zielono. Przy błędnej odpowiedzi grupa traci kolejkę.
  • Wygrywa grupa, której Photon dotrze do mety jako pierwszy.
  1. PODSUMOWANIE (5 min)
  • Krótkie omówienie: Czego nauczył się Photon? Czego nauczyliśmy się my?
  • Burza mózgów: Jakie zdrowe nawyki możemy wprowadzić od dziś?
  1. EWALUACJA:
  • Obserwacja aktywności uczniów.
  • Sprawdzenie poprawności odpowiedzi.
  • Refleksja końcowa – uczniowie rysują/opisują jeden zdrowy nawyk, który zapamiętali.

Ciekawostki/Pytania otwierające

Ciekawostki:

Kiszonki. Wszyscy bardzo dobrze znamy smak kiszonych ogórków czy kapusty. Najchętniej sięgamy po nie zimą, kiedy dostęp do świeżych produktów jest ograniczony. Na świecie kisi się przeróżne warzywa i owoce, m.in. śliwki, marchewki czy papryki. Dlaczego warto jeść kiszonki? Produkty tego typu zachowują wiele witamin (np. witaminę C lub A), a dodatkowo zawierają korzystne dla mikroflory jelitowej bakterie, które wspomagają zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie.

Wbrew pozorom cytryny czy pomarańcze nie są największym źródłem witaminy C. Największym źródłem witaminy C jest natka pietruszki.

Jak spowolnić ciemnienie owoców?
Najbardziej skuteczny sposób to skropienie owoców sokiem z cytryny lub przepłukanie ich w wodzie z wyciśniętą cytryną. Możemy też zblanszować owoce – zanurzyć je na kilka/kilkadziesiąt sekund we wrzątku, a następnie szybko przełożyć do wody z lodem.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję