Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 2-3
test
Autor:

Karolina Rutkowska

Cyfrowa wyprawa robota - odkrywamy świat mediów

rozwój społeczny • programowanie
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Badge
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • poznanie pozytywnych i negatywnych aspektów korzystania z mediów i urządzeń cyfrowych
  • nauczenie się współpracy i podejmowania decyzji zespołowo
  • nauczenie się podstaw kodowania
  • kształtowanie właściwych nawyków podczas korzystania z mediów społecznościowych
  • kształtowanie umiejętności odpowiedzialnego korzystania z mediów i dbania o higienę cyfrową

Metody pracy

  • samodzielne dochodzenie do wiedzy
  • metoda asymilacji wiedzy (pogadanka, dyskusja)
  • metoda praktyczna

Formy pracy

  • grupowa

Materiały

  • Karteczki z pozytywnymi i negatywnymi zdaniami związanymi z korzystaniem z urządzeń elektronicznych
  • Przykładowa plansza gdzie rozmieścić koperty

Załączniki

Karteczki-z-pozytywnymi-i-negatywnymi-zdaniami-korzystanie-z-urządzeń-elektronicznych.pdf
Pobierz
Przykładowa plansza
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie
Nauczyciel pyta:
- Kto z Was korzysta z telefonu, tabletu lub komputera/laptopa/konsoli? Z czego najczęściej?
- Czy wiecie czym jest higiena cyfrowa?

Nauczyciel tłumaczy: Higiena cyfrowa to sposób, w jaki dbamy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, korzystając z komputerów, telefonów czy tabletów. To tak, jak dbamy o czystość rąk czy zębów - musimy robić to w odpowiedni sposób, żeby było nam dobrze i bezpiecznie. Na przykład, nie spędzajmy za dużo czasu przed ekranem, pamiętajmy, aby robić przerwy, a także nigdy nie podawajmy nikomu swoich prywatnych informacji, jak hasła czy adresy. Dzięki higienie cyfrowej będziemy korzystać z technologii w sposób mądry i bezpieczny!

- Krótka rozmowa wprowadzająca: "Dzisiaj pomożemy naszemu robotowi przejść przez cyfrowy świat i odkryć, co jest w nim dobre, a co może być niebezpieczne."

2. Wyjaśnienie zadania
- Nauczyciel pokazuje robota i planszę z trasą.
- Nauczyciel prosi dzieci, aby ułożyły na planszy koperty z wiadomościami.
- Na trasie znajdują się punkty kontrolne oznaczone symbolami lub cyframi.
- W każdym punkcie na macie czeka na robota wiadomość (wiadomości są ukryte w kopertach).

3. Główna część
Planowanie trasy
- Dzieci w grupach (lub całą klasą) wybierają, dokąd robot ma jechać jako pierwszy. Sterują robotem do wskazanego/wybranego punktu. Po dotarciu do pola, nauczyciel odczytuje treść

- Dzieci decydują: czy to pozytywna, czy negatywna strona korzystania z mediów.
- Przypinają kartkę z hasłem do odpowiedniej kolumny na tablicy.
- Dzieci wybierają kolejny punkt – robot rusza dalej.
- Czynność powtarza się aż do przejścia całej trasy.

4. Podsumowanie

Przeglądamy razem planszę z zebranymi informacjami. Nauczyciel zadaje pytania:
- Co było/jest dobrego w korzystaniu z urządzeń cyfrowych?
- Co może być niebezpieczne lub złe w korzystaniu z mediów/nowych technologii?
- Jak powinniśmy korzystać z urządzeń cyfrowych?
- Co możemy zrobić aby zachować higienę cyfrową?

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję