Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 3
W
Autor:

Wiktoria Zabielska

Photon kontra pułapki konsumpcjonizmu

rozwój społeczny • plastyka
Czas:
45 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Joystick
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Edukacja społeczna:
4. Ocenia swoje postępowanie i innych osób, odnosząc się do poznanych wartości, takich jak: godność, honor, sprawiedliwość, obowiązkowość, odpowiedzialność, przyjaźń, życzliwość, umiar, powściągliwość, pomoc, zadośćuczynienie, przepraszanie, uznanie, uczciwość, wdzięczność oraz inne, respektowane przez środowisko szkolne

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Wyjaśnienie, czym różnią się potrzeby od zachcianek.
  • Wyjaśnienie takich pojęć, jak: promocja, reklama, oszczędzanie.
  • Wykorzystanie robota Photon do rozwiązania problemu.

Metody pracy

  • metody werbalne: rozmowa, opowiadanie, instrukcje
  • metody oglądowe: pokaz
  • metody czynne: zadań, kierowanej aktywności

Formy pracy

  • zbiorowa
  • grupowa

Materiały

  • Dzieci przynoszą produkty typu: woda, jedzenie, telefon, zabawki, słodycze, markowe ubranie, pakiet Robuxów do gry Roblox, płyn do naczyń, pasta do zębów, fast food, owoce,
  • karteczki z symbolami ✅, ❌ dla każdego ucznia
  • kartki A3, kredki, mazaki, bibuła, klej, nożyczki, taśma klejąca, itd.
  • mata, robot Photon

Załączniki

odizolowany-znak-tak-nie-wlasciwie-nieprawda-w-kolorze-czerwonym-i-zielonym_626431-30.jpg
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie 

Nauczycielka opowiada historię: "Photon był dziś w centrum handlowym. Kupił rzeczy, które świeciły, grały i były na promocji. Teraz jego plecak jest pełny, a on głodny i nie ma wody!" 

Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, jaki błąd popełnił robot.

2. Część główna:

a) Zabawa ruchowa - zachcianka czy konieczność?

Nauczyciel używa gotowej aktywności w aplikacji do podziału ("Photon dzieli na grupy").

Zadaniem dzieci jest podnoszenie kartek z ✅(tak) oraz ❌(nie) w odpowiedzi na stwierdzenia typu:

  • Woda do picia to zachcianka.
  • Nowy telefon, mimo że mamy stary działający, to potrzeba.
  • Jedzenie to potrzeba
  • Czekolada dubajska to potrzeba
  • Mydło to zachcianka
  • Jabłko to potrzeba
  • Jedzenie codziennie w McDonaldzie to zachcianka
  • Picie słodkich napojów to potrzeba

b) Użycie robota Photona - zakupy z głową.

Zadaniem dzieci jest poprawne zaprogramowanie drogi dla Photona, aby wybierał tylko potrzebne przedmioty.

Na podłodze rozłożona jest mata, która oprócz potrzebnych przedmiotów zawiera "pułapki" w postaci reklam (ulotki reklamowe lub hasło reklama) - jeśli Photon na nie wjedzie, dzieci muszą odpowiedzieć na dodatkowe pytanie i odczekać kolejkę.

Dodatkowe pytania (przykłady):

  • czy reklama zawsze mówi prawdę?
  • czy produkty, które reklamują influencerzy są lepsze niż zwykłe?
  • czy promocje typu "kup więcej, zapłać mniej" są zawsze korzystne?

3. Podsumowanie - plakat "Jak kupować z głową?".

Dzieci wspólnie tworzą plakat dotyczący odpowiedzialnych zakupów.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję