Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 3
test
Autor:

Ewelina Nikołajuk

Poznajemy inne kultury z Photonem – podróż po różnorodności.

rozwój społeczny • rozwój poznawczy • informatyka
Czas:
45 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Blocks
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Podczas zajęć realizowane będą następujące treści z podstawy programowej: uczniowie dostrzegą różnice między ludźmi, poznają podstawowe zasady funkcjonowania społecznego, zauważą wartość różnorodności i odmienności światopoglądowej, religijnej i kulturowej. Dodatkowo uczniowie planują i realizują zadania z wykorzystaniem robotów edukacyjnych Photon.

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Wskazać różnice między różnymi kulturami.
  • Wskazać cechy charakterystyczne dla wybranych kultur.
  • Zaprogramować robota Photon w aplikacji „Photon EDU”.

Metody pracy

  • Metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gra dydaktyczna
  • Metoda asymilacji wiedzy: pogadanka
  • Metoda praktyczna: metody ćwiczebne

Formy pracy

  • Grupowa (4)
  • Zespołowa

Materiały

  • 4 kolorowe koperty (czerwona, żółta, niebieska, zielona)
  • zadania na kartkach do kopert
  • drewniana, zamykana skrzynka
  • pluszak kangur, "maskotka" sushi, miniaturka piramidy, element stroju tancerki Flamenco
  • taśma klejąca - papierowa
  • kartki z pytaniami prawda/fałsz 4x
  • naklejki z nazwami krajów (Hiszpania, Egipt, Australia, Japonia), każdy kraj 4x
  • karty BINGO 4x

Załączniki

Zawartość kopert - kultury..docx
Pobierz

Przebieg zajęć

Czynności organizacyjne: 

  • Nauczyciel programuje robota za pomocą gotowej aktywności "Photon dzieli na grupy" – uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy 5-osobowe. 
  • W sali zostają rozmieszczone kolorowe koperty (zielona, czerwona, żółta, błękitna) – każda zawiera zadanie i informacje dotyczące jednego kraju/kultury (zadania szczegółowo opisane w załączniku): Hiszpania, Japonia, Egipt, Australia. 

Wstęp: 

  • Nauczyciel wchodzi do klasy ze "skrzynią skarbów", w której znajdują się przedmioty charakterystyczne dla wybranych kultur, które tego dnia uczniowie będą poznawać (maskotka sushi, pluszak panda, miniaturka piramidy, element stroju tancerki Flamenco). 
  • Uczniowie wspólnie próbują odgadnąć:
    - z jakiego kraju pochodzi dany przedmiot,
    - jaką funkcję pełni w danej kulturze,
    - jakie znają jeszcze elementy związane z danym krajem. 
  • Nauczyciel przedstawia temat zajęć i tłumaczy cel aktywności: 

- Każda grupa będzie poznawać kultury podczas realizacji zadań. Wykorzystają robota Photon, który pomoże im wylosować kolor koperty z zadaniem.

- W każdej kopercie ukryte jest wyzwanie związane z informacjami o danym kraju i jego kulturze.

Część właściwa: 

  • Nauczyciel uruchamia robota w trybie "dzielenie na grupy" – każdy uczeń po dotknięciu robota zostaje przypisany do jednej z grup (biała, różowa, granatowa, pomarańczowa). Uczniowie zajmują miejsca przy stolikach w swoich zespołach. 
  • Każda grupa otrzymuje: 

- Robota Photon,  

- Kartę "Bingo", na której widnieją cztery kolory (te same przypisane kopertom). Na nich będą przyklejać nazwy państw otrzymane od nauczyciela po każdym skończonym wyzwaniu np. po wyzwaniu żółtym (dotyczącym Egiptu) otrzymują naklejkę z nazwą "Egipt".  

  • Grupy programują robota w aktywności "Photon losuje kolor", a następnie udają się do koperty wylosowanego koloru, która wisi w sali. 
  • Uczniowie otwierają kopertę, zapoznają się z treścią wyzwania prowadząca do informacji o danym kraju; 

- Analizują informacje, odkładają kopertę na miejsce i rozwiązują zadanie.  

  • Po wykonaniu zadania grupa prezentuje wyniki nauczycielowi (np. odpowiada, pokazuje, opowiada). 
  • Za poprawne wykonanie zadania otrzymują naklejkę z nazwą kraju, którą umieszczają na swoim polu w kolorze odpowiadającym kopercie. 
  • Następnie robot losuje kolejne kolory kopert, do momentu aż uczniowie wykonają wszystkie cztery wyzwania. 

 

Zakończenie: 

  • Nauczyciel tworzy trasę powtórkową – z taśmy klejącej powstaje linia, na której co metr znajdują się pytania prawda/fałsz dotyczące poznanych kultur. 
  • Grupy programują robota, tak aby przemieszczał się od pytania do pytania. 
  • Robot ma zatrzymać się przy pytaniu i wskazać kolor sugerujący odpowiedź:
    - Zielony – jeśli odpowiedź jest poprawna,
    - Czerwony – jeśli odpowiedź jest błędna. 
  • Zbiorowo dyskutują o wybranych odpowiedziach. 

Rozmowa na koniec zajęć: co uczniów najbardziej zaciekawiło, jaki jeszcze inny kraj chcieliby poznać, co zapamiętali.
Ważne, aby w rozmowie wybrzmiał również aspekt wielokulturowości, postawy wobec innych kultur - szacunku, otwartości, chęci poznania, zrozumienia.
 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję