Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 3
D
Autor:

Dominika Grygoruk

Ja i mój Photon ratujemy Ziemię

przyroda • informatyka
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Blocks
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Edukacja przyrodnicza. 
Uczeń:
- Segreguje odpady i ma świadomość przyczyn i skutków takiego postępowania. 
Edukacja informatyczna. 
- Posługuje się komputerem lub innym urządzeniem cyfrowym oraz urządzeniami zewnętrznymi przy wykonaniu zadania.
- Tworzy polecenia lub sekwencje poleceń dla określonego planu działania prowadzącego do osiągnięcia celu.

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Potrafi wytłumaczyć pojęcie globalizacji w zrozumiały sposób.
  • Rozumie podstawowe pojęcie "globalizacja".
  • Wie jak kształtować świadomość ekologiczną.
  • Zna zasady segregacji odpadów.
  • Rozwija umiejętności pracy zespołowej i logicznego myślenia poprzez programowanie robota edukacyjnego.

Metody pracy

  • Metoda poglądowa (oglądowa)
  • Metoda słowna
  • Metoda praktyczna (działania praktycznego)
  • Metoda problemowa

Formy pracy

  • Praca zbiorowa (z całą klasą)
  • Praca grupowa
  • Praca indywidualna

Materiały

  • Produkty (banan, kawa, cytryna)
  • Mapa pochodzenia i eksportu/importu towarów
  • Kartki z kolorami pojemników do segregacji ( załącznik nr 3)
  • Kartki przedstawiające odpady ( załącznik nr 2)
  • Komputer
  • Nożyczki

Załączniki

Kartki przedstawiające odpady .pdf
Pobierz
Mata edukacyjna
Pobierz
Kartki z kolorami pojemników do segregacji .pdf
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie - Czym jest globalizacja?

  • Nauczyciel prezentuje uczniom różne produkty np. cytryna, banan, kawa i zadaje uczniom pytanie: Skąd do nas przyjechały te produkty? (przykładowe odpowiedzi: z Afryki, Włoch, Hiszpanii.)
  • Nauczyciel pokazuje uczniom mapy pochodzenia i eksportu / importu towarów (wyjaśnia uczniom, że eksport to wysyłanie towarów za granice, a import to sprowadzanie towarów zza granicy), aby uczniowie zauważyli że rzeczy przemieszczają się.
  • Wspólna dyskusja na temat pojęcia "globalizacja". (Globalizacja to zjawisko otwierania się gospodarek i granic państwowych. Oznacza to wzmocnienie wymiany towarów, ludzi, informacji i przemysłów na całym świecie.)
  • Rozmowa na temat  pozytywnych i negatywnych skutków globalizacji. (Przykładowe: pozytywne np: możemy jeść różne potrawy z całego świata, poznajemy różne kultury, możemy łatwo rozmawiać z ludźmi z innych krajów/ negatywne np: zanieczyszczenie środowiska, zanika lokalna kultura i języki, wiele rzeczy jest robione w fabrykach, a nie ręcznie)
  • Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Co możemy zrobić, aby zminimalizować skutki globalizacji i pomóc planecie? (Przykładowe odpowiedzi: segregacja śmieci, kupowanie lokalnych produktów)

2. Segregacja jako sposób ochrony planety.

  • Przypomnienie zasad segregacji i zaprezentowanie kolorów pojemników.
  • Pokazanie dzieciom przykładowych odpadów i zadanie pytania: Do którego kosza to powinno trafić?

3. Photon sprząta świat - praca z robotem.

  • Nauczyciela rozkłada kartoniki z odpadami tworząc z nich koło, a na środku ustawia robota. 
  • Uczniowie włączają gotowy program w aplikacji „Photon - Koło fortuny”.
  • Uczniowie przykładają rękę do robota, a on losuje kartonik z odpadem np. plastikowa butelka. Uczniowie kładą wylosowany kartonik na białym polu maty (uczniowie sami decydują, na którym białym polu położą kartonik) i odpowiadają do jakiego pojemnika należy wrzucić wylosowany odpad.
  • Grupa programuje robota tak aby mógł: ruszyć do pola gdzie leży odpad, zabrać go (symbolicznie), zawieźć odpad do pojemnika odpowiedniego koloru. 

4. Podsumowanie 

  • Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Co zapamiętaliście na temat globalizacji? Dlaczego warto segregować śmieci? Co jeszcze możemy zrobić, aby chronić Ziemię? 

Ciekawostki/Pytania otwierające

1. Co się dzieje z odpadami po wyrzuceniu ich do kosza? ( temat) 

2. „ Drugie życie odpadów”. Jakie rzeczy mogą powstać z niepotrzebnych już rzeczy? ( temat) 

3. Dlaczego niektóre odpady zostają z nami na dłużej? ( temat) 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję