Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 2
J
Autor:

Justyna Koronkiewicz

Akceptacja własnych wartości i emocji

rozwój emocjonalny • rozwój społeczny
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Draw
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

III Edukacja Społeczna 
	•	Uczeń zna i rozumie wartości: szacunek, empatia, przyjaźń, akceptacja.
	•	Uczeń wyraża swoje emocje i potrzeby w sposób akceptowany społecznie.
	•	Uczeń uczy się radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Rozwija umiejętności porozumiewania się w grupie
  • Rozpoznaje i nazywa swoje mocne strony
  • Dostrzega i akceptuje swoje emocje
  • Wspiera rówieśników oraz okazuje im uznanie i akceptację

Metody pracy

  • Rozmowa kierowana
  • Problemowa
  • Aktywizująca

Formy pracy

  • Grupowa
  • Zbiorowa

Materiały

  • Tablet
  • Mata 3x3
  • Robot
  • Karty z emocjami
  • Pytania do obrazków

Załączniki

załącznik 1.pdf
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Powitanie i rozmowa wprowadzająca (5/7 min) 

Nauczyciel wita uczniów i wyjaśnia, że na dzisiejszych zajęciach  będzie mowa o akceptacji własnych wartości i emocjach wykorzystując robota Photon.

Nauczyciel  zadaje pytania: 

  • co to znaczy wierzyć w siebie?
  • co czujemy, gdy ktoś mówi nam coś miłego?
  • czy każdy z nas jest w czymś dobry?


2. Zabawa integracyjna ,,Kto, tak jak ja, ...” (10 min)

  • Uczniowie stoją w kręgu
  • Nauczyciel wybiera w aplikacji Photon - Koło fortuny
  • Nauczyciel mówi :

Stańcie w kole. Photon będzie jeździł od osoby do osoby. Kiedy się przy Tobie zatrzyma, powiedz: ‘Kto, tak jak ja, …’ i dokończ zdanie, np. ‘lubi pizzę’, ‘ma kota’, ‘lubi biegać’. Wszystkie dzieci, które lubią to samo, klaszczą w dłonie! Potem Photon jedzie dalej do kolejnej osoby.

3. Photonowa podróż do emocji i wartości (20 min ) 

Wykorzystanie maty 3x3 z obrazkami emocji i pozytywnych cech (załącznik - karty emocji: radość, smutek, odwaga, przyjaźń, współpraca, moja wartość).

Photon wędruje po polach. Z pomocą tabletu dzieci projektują trasę w interfejsie Photon Draw.

Zadaniem uczniów jest zaplanowanie trasy Photona. Gdy robot najedzie na poszczególne pole z obrazkiem uczeń czyta pytanie i na nie odpowiada. Każda emotka na planszy ma z tyłu karty pytanie, na które uczniowie muszą odpowiedzieć. 

(załącznik 1)

Pytania :

😊Radość    Co cię dzisiaj ucieszyło?
😢 Smutek    Jak możemy pomóc komuś, kto jest smutny?
💪 Odwaga    Co odważnego zrobiłeś ostatnio?
💖 Przyjaźń    Co robisz, żeby być dobrym przyjacielem?
⭐ Moja wartość    Co w sobie lubisz? Co potrafisz dobrze robić?
🤝 Współpraca    Dlaczego razem łatwiej coś zrobić niż samemu?

4. Podsumowanie 

  • Wspólna rozmowa oraz taniec - gotowa zabawa: Photon - Instruktor tańca 
  • Czego dzisiaj dowiedzieliście się o sobie? Co was zaskoczyło? Jak się czujecie mówiąc o swoich mocnych stronach?

 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję