Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 2
K
Autor:

Karolina Dworakowska

,,Potrzeby czy zachcianki? Uczymy się mądrze wybierać." - Konsumpcjonizm

rozwój społeczny • programowanie
Czas:
45 min.
Roboty:
x3+
Interfejsy:
Photon Joystick
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Rozróżnianie potrzeby od zachcianek
  • Kształtowanie umiejętności uzasadniania swoich wyborów
  • Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
  • Rozwijanie spostrzegawczości przy pomocy robota PHOTON

Metody pracy

  • Podająca - pogadanka
  • Praktyczne - ćwiczenia

Formy pracy

  • Indywidualna
  • Zespołowa

Materiały

  • Gazety ze zdjęciami przedmiotów
  • 3 tablety (do obsługi robota)
  • 30 obrazków przedstawiających różne dobra konsumpcyjne
  • 6 pudełek oznaczonych "potrzeby" oraz "zachcianki"
  • Kartki
  • Kredki

Przebieg zajęć

1. Krótka rozmowa z dziećmi:

  • Nauczyciel rozdaje uczniom gazety z różnych sklepów spożywczych i marketów oraz prosi, aby uczniowie wskazali produkty, które chcieliby kupić.
  • Następnie wprowadza ograniczenie cenowe (np. 20 zł) i ponownie pyta co by za to kupili. Czy zmienią swoje wybory?
  • Nauczyciel zadaje pytanie: Kiedy idziemy do sklepu, co najczęściej chcemy kupić? Czy wszystko, co widzimy, jest nam naprawdę potrzebne?
  • Wprowadzenie pojęć:
    • Potrzeba – coś, co jest konieczne (jedzenie, ubranie, higiena)
    • Zachcianka – coś, co chcemy, ale nie jest niezbędne (kolejna zabawka, słodycze)

2. Zabawa: Photon wybiera – potrzeba czy zachcianka?

  • Na podłodze układamy obrazki przedstawiające dobra konsumpcyjne (telefon, szczoteczka do zębów, zabawka, czekolada, ubrania, lody, owoce, książka, smartwatch, woda)
  • Dzielimy klasę przy pomocy robota na 3 zespoły (nauczyciel włącza zaprogramowaną aktywność z aplikacji Photon Edu "Photon losuje kolor")
  • Każdy zespół programuje Photona, aby przy pomocy aktywności z aplikacji Photon Edu "koło fortuny" wylosował jeden z przedmiotów i zawiózł go do odpowiedniego pudełka: POTRZEBY lub ZACHCIANKI. Można używać podstawowych komend: przód/tył, skręty w lewo i prawo, kolory lub dźwięki jako oznaczenia typu przedmiotu.
  • Zadanie trwa do momentu umieszczenia wszystkich obrazków w pudełkach.
  • Na koniec dzieci pokazują jakie przedmioty znajdują się w pudełkach, uzasadniają swoje wybory.
  • Nauczyciel dopytuje: „Dlaczego uważacie, że telefon to zachcianka, a szczoteczka do zębów to potrzeba?”

3. Refleksja i rozmowa

  • Rozmowa o reklamach i wpływie na nasze decyzje zakupowe: „Czy wszystko, co widzimy w reklamie, musimy mieć? Dlaczego nam to pokazują?"

4. Podsumowanie i praca plastyczna

  • Zadanie: „Narysuj jedną rzecz, która jest Twoją potrzebą i jedną – która jest zachcianką.”
  • Dzieci prezentują swoje rysunki i uzasadniają swój wybór.
  • Krótkie podsumowanie: „Nie wszystko, co chcemy mieć, jest nam potrzebne. Mądre wybory to super moc!”

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję