Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1
test
Autor:

Asia P.

Kodowanie w Bajkowym Lesie

programowanie • zajęcia w bibliotece
Czas:
60 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon BadgePhoton Blocks
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Kształtowanie umiejętności kodowania tras robotów Photon.
  • Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i współpracy w grupie.
  • Utrwalenie treści bajki „Królewna Śnieżka” poprzez interaktywną zabawę.
  • Pobudzanie kreatywności i wyobraźni uczniów.

Metody pracy

  • Metoda projektowa - Uczniowie wykonują zadania związane z programowaniem trasy robota, wcielając się w rolę programistów. Każdy etap bajki to kolejne wyzwanie, które trzeba rozwiązać za pomocą kodowania i planowania ruchów robota.
  • Metoda problemowa - Uczniowie rozwiązują problem polegający na zaprogramowaniu robota, aby ten pokonał przeszkody na macie (np. drzewa, zwierzęta) i dotarł do celu (domku krasnoludków, zatrutego jabłka, Śnieżki).
  • Metoda sytuacyjna - Dzieci są postawione w roli bohaterów bajki i muszą podjąć odpowiednie działania, by rozwiązać problem w danej sytuacji (np. ucieczka przez las, ratowanie Śnieżki).
  • Metoda warsztatowa - Dzieci uczą się programowania, eksperymentując z różnymi trasami robota. Każdy etap to okazja do nauki nowych umiejętności, które pomagają w rozwiązaniu konkretnego zadania..
  • Metoda aktywizująca - Uczniowie aktywnie uczestniczą w zajęciach, biorąc udział w interaktywnych zabawach z robotem. Samodzielnie planują trasy i programują robota, co rozwija ich kreatywność i logiczne myślenie.

Formy pracy

  • Praca w parach - Uczniowie współpracują w parach, planując i programując trasę robota. Praca w parach sprzyja współdziałaniu, dzieleniu się pomysłami i nauce od siebie nawzajem.
  • Praca frontalna - Nauczyciel omawia poszczególne etapy gry, pokazując uczniom jak programować robota. Wspólne rozwiązywanie problemów pozwala wszystkim uczniom zrozumieć, jak działa cały proces programowania.
  • Praca zadaniowa - Uczniowie realizują konkretne zadania związane z fabułą bajki.

Materiały

  • Maty do kodowania Photona (tyle ile będziemy mieli grup).
  • Urządzenia do programowania robotów.
  • 12 kubeczków z naklejonymi obrazkami: Śnieżki, krasnoludków, Księcia, Królowej, jabłka.
  • Spychacze przypięte do robota, które będą popychały kubeczki.
  • Obrazki do rozłożenia na macie - zał. 1
  • Obrazki do przyklejenia na kubeczki - zał. 2
  • Schemat rozłożenia obrazków (etap 1 - 2) - zał. 3
  • Schemat rozłożenia obrazków (etap 4 - 5) - zał. 4

Załączniki

zał. 1 - Obrazki do rozłożenia na macie.pdf
Pobierz
zał. 2 - Obrazki do przyklejenia na kubeczki.pdf
Pobierz
zał. 3 - Schemat rozłożenia obrazków (etap 1 - 2).png
Pobierz
zał. 4 - Schemat rozłożenia obrazków (etap 4 - 5).png
Pobierz

Przebieg zajęć

Wprowadzenie

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to bardzo wyjątkowe święto, które obchodzimy co roku 2 kwietnia. Wiecie, dlaczego akurat wtedy? To dzień urodzin bardzo słynnego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena, który napisał mnóstwo pięknych baśni, takich jak „Brzydkie kaczątko” czy „Mała syrenka”. Z tej okazji na całym świecie dzieci i dorośli świętują książki, które są pełne wspaniałych historii!

Ale dlaczego książki są takie ważne? Książki uczą nas nowych rzeczy, pomagają wyobrażać sobie niesamowite przygody, a także uczą, jak być dobrym człowiekiem. Dzięki książkom możemy przenieść się do krainy fantazji, poznać różne postacie i przeżyć niesamowite przygody! Książki rozweselają nas, pomagają zrozumieć świat i czasami nawet pokazują, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypomina nam, jak ważne jest czytanie i jak cudowne są książki! To dzień, w którym wszyscy zachęcamy się nawzajem do sięgania po książki i dzielenia się swoimi ulubionymi opowieściami. To także czas, żeby odwiedzić bibliotekę, poczytać z przyjaciółmi albo posłuchać, jak dorośli opowiadają ciekawe historie.

Książki to prawdziwe skarby, które pomagają nam się rozwijać, bawić, marzyć i odkrywać nieznane światy!

Co będziemy robić dzisiaj na zajęciach? Dziś połączymy naszą pasję do książek z technologią!

Czy znacie bajkę pt. „Królewna Śnieżka”? Pewnie wielu z was zna tę opowieść dwóch innych wielkich pisarzy bajek. Braci Grimm! Kto z was mógłby opowiedzieć o niej w kilku zdaniach?  Jakie postacie się tam pojawiają i co się dzieje w tej bajce?

Zastanówmy się teraz: czy bajki to tylko tekst, który musimy przeczytać?

Czy może można je wykorzystać w inny sposób, aby się nimi bawić? 

Jak myślicie, czy można połączyć bajkę i roboty? Dziś właśnie tego spróbujemy!

Dzięki dzisiejszym zajęciom nie tylko rozweselimy się przy lekturze, ale także połączymy ją z nauką kodowania, ucząc się programować roboty i tworzyć własne przygody z książkami.

Przebieg

Etap 1. Ucieczka Śnieżki przez las.

Tekst bajki: „Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, żyła piękna księżniczka o imieniu Śnieżka. Zła królowa była bardzo zazdrosna o jej urodę. Pewnego dnia lustro powiedziało królowej, że Śnieżka jest najpiękniejsza na świecie. Zła królowa postanowiła pozbyć się Śnieżki i wysłała myśliwego, by ją zabił. Myśliwy jednak nie mógł tego zrobić, więc wypuścił Śnieżkę w las.”

Zadanie: Programowanie robota z kubeczkiem z wizerunkiem Śnieżki, aby przejechał przez las, omijając drzewa, krasnoludki i dotarł do domku krasnoludków.

Etap 2: Droga krasnoludków przez las.

Tekst bajki: „Śnieżka błąkała się po lesie, aż natrafiła na domek krasnoludków. Krasnoludki były małe, ale bardzo odważne. Kiedy wracały do domu, spotkały Śnieżkę. Wszyscy razem poszli do domu krasnoludków, gdzie Śnieżka mogła schronić się przed złą królową.”

Zadanie: Robot musi zebrać siedem kubeczków (krasnoludki) i dotrzeć do domku, omijając drzewa.

Etap 3: Śnieżka poznaje krasnoludki.

Tekst bajki: „Krasnoludki zaprosiły Śnieżkę do swojego domku. Każdy z nich miał swoje imię i charakter. Śnieżka poznała Mędrka, Gburka, Wesołka, Śpioszka, Gapcia, Nieśmiałka i Apsika.”

Zadanie: Uczniowie ustawiają w jednej linii kubeczki (krasnoludki), następnie programują robota tak by przejechał od krasnoludka do krasnoludka przy każdym wydając dźwięk charakterystyczny z jego imieniem. Za każdym razem by robot przejechał do następnego krasnoludka uczeń musi pogłaskać robota czyli wykorzystać w programie czujnik dotyku.

Etap 4: Zła Królowa i zatrute jabłko.

Tekst bajki: „Zła królowa dowiedziała się, że Śnieżka jeszcze żyje. Przebrała się za staruszkę i poszła do domku krasnoludków. W ręku miała zatrute jabłko, którym chciała zgubić Śnieżkę. Śnieżka, nie wiedząc o podstępie, ugryzła jabłko i zapadła w głęboki sen.”

Zadanie: Robot (kubeczek z wizerunkiem Królowej) musi przejechać przez las i zabrać zatrute jabłko.


Etap 5: Książę ratuje Śnieżkę.

Tekst bajki: „Kiedy krasnoludki wróciły do domu, zobaczyły, że Śnieżka nie żyje. Książę, który długo szukał Śnieżki przybył do domku krasnoludków. Kiedy zobaczył Śnieżkę, zakochał się w niej i ją pocałował, a ona obudziła się z długiego snu.”

Zadanie: Robot (Książę) przejeżdża przez las, po drodze napotykając zwierzęta, które wydają dźwięki i kierują go w stronę Śnieżki

Etap 6: Zakończenie.

Tekst bajki: I tak oto Królewna Śnieżka i książę zamieszkali w pięknym zamku, otoczonym kwitnącymi ogrodami i śpiewającymi ptakami. Krasnoludki często ich odwiedzały, a zła królowa zniknęła na zawsze. Śnieżka była szczęśliwa, bo wiedziała, że dobro zawsze zwycięża, a prawdziwa miłość i przyjaźń to największe skarby, jakie można znaleźć.

I jeśli dobrze się wsłuchasz w szum lasu, być może usłyszysz śmiech krasnoludków, wesołe tupotanie ich stóp i delikatny śpiew Śnieżki, która żyła długo i szczęśliwie. 

Zadanie: Taniec krasnoludków - do przodu, do tyłu, skręt w lewo, skręt w prawo, obrót o 360° w prawo, obrót o 360° w lewo, wszystko to powtórz 4 razy.

Podsumowanie.

  • Czy podobała Wam się taka wersja bajki Królewny Snieżki?
  • Co w czasie pracy co było najtrudniejsze?
  • Jak myślicie czego się dzisiaj nauczyliście?
  • Jeśli się podobały zajęcia zapalcie robota na zielono jeśli nie to na czerwono.

 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję