Powrót do scenariuszy
Przedszkole
Wiek: 6 lat
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1
test
Autor:

Asia P.

Czytaj i Koduj. "Franklin i ciasteczka"

programowanie • zajęcia kreatywne • zajęcia w bibliotece
Czas:
45 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Badge
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Edukacja wczesnoszkolna: I 1.1 ; I 1.2 ; I 1.3 ; II 1.1 ; III 1.3 ; III 1.10 ; VII 1.3 ; VII 2.1 ; VII 4.1-2 ; VII 5.1

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Rozwijanie umiejętności programowania robota w oparciu o książkę.
  • Ćwiczenie logicznego myślenia i współpracy w grupie.
  • Promocja czytelnictwa poprzez zachęcanie do sięgania po książki z serii "Czytam sobie".
  • Zachęcanie do odwiedzin biblioteki i wypożyczenie książki "Franklin i ciasteczka"

Metody pracy

  • Praca z tekstem – nauczyciel czyta fragment Książki "Franklin i ciasteczka", uczniowie aktywnie słuchają, śledząc historię i przygotowując się do zadania związanego z programowaniem robota.
  • Metoda problemowa – uczniowie wspólnie analizują zadanie i szukają rozwiązań związanych z trasą robota, ucząc się myślenia logicznego i strategicznego.
  • Praca w grupach – uczniowie zostają podzieleni na małe grupy, co umożliwia rozwijanie umiejętności współpracy i komunikacji. Wspólnie programują robota, aby rozwiązać zagadkę.
  • Metoda pokazowa – nauczyciel demonstruje, jak programować robota, aby pokonał przeszkody na macie i dotarł do celu.
  • Metoda dyskusji – podczas omawiania wyników zadania uczniowie mają możliwość wymiany swoich pomysłów, opowiadania o napotkanych trudnościach i szukania nowych rozwiązań.
  • Zabawa dydaktyczna – programowanie robota odbywa się w formie zabawy, co angażuje uczniów, motywuje do nauki oraz rozwija ich kreatywność.

Formy pracy

  • Praca w grupie
  • Praca indywidualna

Materiały

  • Maty do kodowania Photona (tyle ile będziemy mieli grup).
  • Urządzenia do programowania robota.
  • Książka "Franklin i ciasteczka"
  • Obrazki do rozłożenia na macie - zał. 1
  • Przykładowe rozpieszczenie obrazków na macie - zał. 2

Załączniki

zał. 1 - Obrazki do rozłożenia na macie
Pobierz
zał. 2 - Przykładowe rozpieszczenie obrazków na macie
Pobierz

Przebieg zajęć

Wprowadzenie.

  • Nauczyciel wita dzieci i przedstawia im temat zajęć. Informuje, że poznają przygodę bohatera książki "Franklin i ciasteczka", a roboty wcielą się w głównego bohatera. Dzieci będą musiały zaprogramować roboty, tak aby wykonały zadanie związane z fabułą.
  • Przedstawienie zasad pracy z robotami: robot porusza się po macie o wymiarach 6x4 kratki. Każdy ruch robota to przesunięcie o jedną kratkę.

Czytanie fragmentu opowiadania. Nauczyciel czyta poniższy fragment:

"Dzisiaj upieczemy ciasteczka!" – zawołał Franklin, wchodząc do kuchni. "Mamy wszystkie składniki?" – zapytał Miś, przeglądając półki. "Masło, cukier, mąka..." – wymieniał Franklin, szukając w lodówce. "Nie zapomnij o jajkach!" – dodał Miś, wskazując na szafkę. "Mamy jeszcze czekoladowe chipsy!" – ucieszył się Franklin, pokazując paczkę.
"Świetnie!" – powiedział Miś, wyciągając miskę na stół. "Zmieszajmy wszystkie składniki!" Franklin i Miś zaczęli pracować, starannie odmierzając masło i cukier, dodając mąkę i jajka. "Oj, prawie byśmy zapomnieli!" – zawołał Franklin, trzymając paczkę z czekoladowymi chipsami. "To będzie najlepsze!"
W końcu wszystkie składniki były w misce. Franklin zamieszał ciasto, a Miś przygotował piekarnik. "Jesteśmy gotowi!" – zawołał Miś, wkładając blachę z ciastkami do piekarnika. "Teraz musimy poczekać" – dodał, siadając przy stole. Franklin z niecierpliwością patrzył na piekarnik, czekając, aż ciasteczka się upieką.

  • Nauczyciel pyta dzieci, czy kiedykolwiek pomagały w kuchni przy pieczeniu ciasteczek tak jak główny bohater. Omawia proces pieczenia, przypominając o składnikach potrzebnych do przygotowania ciasteczek.

Wyjaśnienie zadania programistycznego

  • Nauczyciel wyjaśnia, że zadaniem uczniów będzie poprowadzenie Franklina (robota) po macie, aby zebrał potrzebne składniki na ciasteczka i omijał te, które są niepotrzebne.

Programowanie robota.

  • Dzieci w grupach ustalają trasę robota, planują kolejne ruchy i programują go, by przesunął się od startu przez potrzebne składniki, stół z miską do piekarnika.
  • Nauczyciel pomaga dzieciom w tworzeniu sekwencji ruchów (np. "dwa kroki do przodu, jeden krok w lewo").

Testowanie programu.

  • Każda grupa testuje swoje rozwiązanie, obserwując, jak robot (Franklin) porusza się po macie.
  • Jeśli robot dotrze do skarbu, nauczyciel gratuluje zespołowi i pyta, jak udało się rozwiązać zadanie.

Omówienie wyników.

  • Po wykonaniu zadania, uczniowie prezentują swoje rozwiązania. Nauczyciel zadaje pytania:
    • Czy udało się zaprogramować robota tak aby zebrał wszystkie potrzebne składniki.
    • Jakie przeszkody napotkał robot?
    • Co było najtrudniejsze w programowaniu?

Podsumowanie. 

Nauczyciel podkreśla, że chociaż udało się upiec ciasteczka na macie, prawdziwa kulinarna przygoda Franklina dopiero się zaczyna. Aby dowiedzieć się, co jeszcze wydarzyło się w kuchni Franklina, jakie wyzwania musiał pokonać i jak smaczne okazały się jego ciasteczka, zachęca uczniów do sięgnięcia po książkę "Franklin i ciasteczka" oraz inne książki z tej serii, które pełne są ciepłych, zabawnych i pouczających historii o przyjaźni i codziennych wyzwaniach.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję