Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
test
Autor:

Asia P.

Czytaj i Koduj. "Operacja Zielona Rękawiczka" J. L. Horst, H. J. Sandnes

rozwój społeczny • programowanie • zajęcia w bibliotece
Czas:
45 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon BadgePhoton Blocks
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Edukacja wczesnoszkolna: I 1.1 ; I 1.2 ; I 1.3 ; II 1.1 ; III 1.3 ; III 1.10 ; VII 1.3 ; VII 2.1 ; VII 4.1-2 ; VII 5.1

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Zachęcanie do odwiedzin biblioteki i wypożyczenia książki "Operacja Zielona Rękawiczka"
  • Ćwiczenie logicznego myślenia i umiejętności programowania robotów
  • Rozbudzanie zainteresowania literaturą detektywistyczną.
  • Promocja czytelnictwa poprzez zachęcanie do sięgania po książki z serii "Operacja" - J. L. Horst, H. J. Sandnes.
  • Rozwiązywanie problemów w grupie.

Metody pracy

  • Praca z tekstem – nauczyciel czyta fragment książki "Operacja Zielona Rękawiczka" a uczniowie aktywnie słuchają, śledząc historię i przygotowując się do zadania związanego z programowaniem robota.
  • Metoda problemowa – uczniowie wspólnie analizują zadanie i szukają rozwiązań związanych z trasą robota, ucząc się myślenia logicznego i strategicznego.
  • Praca w grupach – uczniowie zostają podzieleni na małe grupy, co umożliwia rozwijanie umiejętności współpracy i komunikacji. Wspólnie programują robota, aby rozwiązać zagadkę.
  • Metoda pokazowa – nauczyciel demonstruje, jak programować robota, aby pokonał przeszkody na macie i dotarł do celu.
  • Metoda dyskusji – podczas omawiania wyników zadania uczniowie mają możliwość wymiany swoich pomysłów, opowiadania o napotkanych trudnościach i szukania nowych rozwiązań.
  • Zabawa dydaktyczna – programowanie robota odbywa się w formie zabawy, co angażuje uczniów, motywuje do nauki oraz rozwija ich kreatywność.

Formy pracy

  • Praca w grupie
  • Praca indywidualna

Materiały

  • Maty do kodowania Photona (tyle ile będziemy mieli grup).
  • Urządzenia do programowania robota
  • Obrazki do rozłożenia na macie - zał. 1
  • Przykładowe rozpieszczenie obrazków na macie - zał. 2

Załączniki

zał. 2 - Przykładowe rozpieszczenie obrazków na macie
Pobierz
zał. 1 - Obrazki do rozłożenia na macie
Pobierz

Przebieg zajęć

Wprowadzenie 

  • Nauczyciel wita uczniów i wprowadza ich w tematykę zajęć, wyjaśniając, że będą rozwiązywać tajemniczą sprawę detektywistyczną na podstawie książki "Operacja Zielona Rękawiczka" autorstwa Jorna Liera Horsta i Hansa Jorgena Sandnes.
  • Nauczyciel czyta fragment książki, który wprowadza uczniów w zagadkę zgubionej zielonej rękawiczki. Odczytany fragment: „Zgubiłam rękawiczkę - wyjaśniła unosząc sprawą dłoń, miała na niej zieloną rękawiczkę. Druga ręka była goła. (...) Tiril, Oliver i Otto poszli z Fanny do wejścia domu, w którym mieszkała. (...) Włamywacze mieli samochód - powiedział Oliver. Był biały dodała Fanny. Tiril odwróciła się od niej. Widziałaś go? Tak. Odparła dziewczynka. Moja Zielona rękawiczka wpadła prosto do jego bagażnika.”

Wyjaśnienie zadania 

  • Uczniowie dowiadują się, że wcielą się w rolę młodych detektywów (Olivera i Tiril), a robot będzie pełnił funkcję bohatera opowiadania – psa Otto. Ich zadanie odnalezienie zielonej rękawiczki, którą zgubiła Fanny. Aby to zrobić, muszą zaprogramować robota (Otto), który będzie przemieszczał się po macie, odwiedzając wskazane miejsca związane z fabułą książki. Jakie to miejsca i w jakiej kolejności będą odwiedzane wskazują wskazówki, które są po drugiej stronie obrazków rozłożonych na macie. Dodatkowo za każdym razem gdy robot najedzie na pole z obrazkiem musi "zaszczekać".

Programowanie robota.

  • Uczniowie, podzieleni na grupy, mają za zadanie zaprogramować trasę robota, aby odwiedzić kluczowe miejsca na macie.
  • Wskazówki detektywistyczne:
    • „Zacznij od balkonu z bałwanem" - pod obrazkiem z napisem START.
    • "Z balkonu widzisz sklep z wybitym oknem" - pod obrazkiem z balkonem.
    • "Przejdź obok jubilera, by znaleźć ślady stóp i kół samochodu" - pod obrazkiem ze sklepem.
    • "Ślady kół samochodu poprowadzą cię do opuszczonej fabryki" - pod obrazkiem ze śladami stóp.
    • Pod urazkiem fabryki znajduje się obrazek zielonej rękawiczki ze znakiem zapytania.
  • Uczniowie analizują te wskazówki i na ich podstawie programują trasę robota, który odwiedza kolejno wybrane kratki na macie.
  • Nauczyciel pomaga dzieciom w tworzeniu sekwencji ruchów (np. "dwa kroki do przodu, jeden krok w lewo").

Po wykonaniu zadania, uczniowie prezentują swoje rozwiązania. Nauczyciel zadaje pytania:

  • Czy udało się rozszyfrować wszystkie wskazówki, zaprogramować robota i odnaleźć zieloną rękawiczkę?
  • Jakie przeszkody napotkał robot?
  • Co było najtrudniejsze w programowaniu?

Podsumowanie i refleksja

Nauczyciel podkreśla, że choć uczniowie skutecznie doprowadzili robota do fabryki, gdzie mogła znajdować się zgubiona rękawiczka, to prawdziwa odpowiedź na pytanie, czy bohaterom udało się rozwiązać zagadkę, kryje się w dalszych rozdziałach książki. Jeśli uczniowie zdecydują się ją przeczytać, odkryją, czy zielona rękawiczka była jedyną tajemnicą do rozwiązania...

Czy fabryka skrywa więcej zagadek? A może ktoś próbuje zmylić głównych bohaterów? Aby dowiedzieć się, co naprawdę się wydarzyło i jakie sekrety jeszcze kryją się w miasteczku Elvestad, warto sięgnąć po książkę „Operacja Zielona Rękawiczka”. Czy to jedyna tajemnica, którą Tiril i Oliver muszą rozwiązać? Czy w kolejnych książkach serii „Operacja” czekają jeszcze większe zagadki? Przeczytajcie i przekonajcie się sami!

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję