Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
test
Autor:

Ola Rutkowska

Bezpieczni na drodze

rozwój społeczny • programowanie
Czas:
60 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Joystick
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

IV. 2. 9. Rozróżnia podstawowe znaki drogowe, stosuje przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i miejscach publicznych; przestrzega zasad zachowania się w środkach publicznego transportu zbiorowego;
VII. 3. 1. Posługuje się komputerem lub innym urządzeniem cyfrowym oraz urządzeniami zewnętrznymi przy wykonywaniu zadania;
VII. 4. 1. Współpracuje z innymi uczniami, wymienia się z nimi pomysłami i doświadczeniami, wykorzystując technologię;

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Utrwalanie i poszerzanie wiedzy na temat ruchu drogowego.
  • Pogłębianie umiejętności posługiwania się robotem Photon.
  • Wzmacnianie współpracy w grupie.
  • Poznawanie interfejsu robota Photon ,,Joystick"

Metody pracy

  • Praktyczne (ćwiczebne)
  • Asymilacji wiedzy (dyskusja)
  • Samodzielnego dochodzenia do wiedzy (burza mózgów)

Formy pracy

  • Grupowa zróżnicowana
  • Indywidualna jednolita

Materiały

  • Karteczki samoprzylepne po 3 dla każdego ucznia
  • Tablica
  • Robot Photon
  • Mazaki, długopisy
  • Makiety postaci
  • Makiety pojazdów
  • Makiety znaków drogowych
  • Kolorowe kartki do quizu - czerwone, żółte, zielone

Załączniki

Postacie i pojazdy.pdf
Pobierz
Znaki drogowe.pdf
Pobierz
Quiz o ruchu drogowym.pdf
Pobierz

Przebieg zajęć

Aranżacja przestrzeni: W sali zostanie wyodrębnione miejsce, gdzie zostaną rozstawione roboty, tablety i maty edukacyjne. Obok każdej maty będą ułożone makiety pojazdów, postaci i znaków drogowych. Przy tablicy nauczyciel przygotuje krzesełka dla uczniów gdzie odbędzie się teoretyczna część zajęć i burza mózgów.

Rozpoczęcie zajęć:

1. Przywitanie uczniów, rozmowa i powtórzenie zdobytych wcześniej wiadomości na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wykonanie mapy myśli na tablicy do hasła: Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Każdy uczeń otrzymuje 3 kartki samoprzylepne, na których zapisuje skojarzenia z podanym hasłem, a następnie przykleja je na tablicę. Kolejno następuje przeczytanie i omówienie powstałej mapy myśli razem z uczniami. 

2. Podział klasy na 4-5 grup w zależności od liczebności klasy (tak, aby w grupie było 4-5 osób). 

3. Rozdanie każdej grupie po jednym robocie Photon i  przypomnienie zasad postępowania z nim oraz działania Joysticka.

4. Wytłumaczenie instrukcji aktywności: 

* na podłodze rozłożone są maty edukacyjne z modelem miasteczka 

* uczniowie pracują w parach- jedna osoba układa trasę robota wraz ze znakami i sygnalizacją świetlną.  Druga osoba sterując robotem pokonuje trasę stosując się do zasad bezpieczeństwa na drodze.  Następnie uczniowie zamienią się zadaniami. 

* Po wykonaniu ćwiczenia wprowadzamy utrudnienia w ruchu drogowym. Uczeń tworzący trasę dla robota dodaje w miasteczku pieszych i/ lub pojazdy. Druga osoba musi pokonać trasę uwzględniając znaki, bezpieczeństwo i innych użytkowników ruchu drogowego. 

5. Podsumowanie zajęć quizem o ruchu drogowym i bezpieczeństwie na drodze. Każdy uczeń otrzymuje trzy kartki- czerwoną, żółtą i zieloną - które oznaczają nie, nie wiem, tak. Nauczyciel czyta pytania, a uczniowie w wyznaczonym momencie podnoszą kartkę odpowiadając na pytania. 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję