Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
A
Autor:

Aleksandra Mojsa

Śmieci segregujemy Photonem się posługujemy

informatyka • ekologia
Czas:
60 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Joystick
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Edukacja przyrodnicza IV.1.8
Segreguje odpady i ma świadomość przyczyn i skutków takiego postępowania.
Edukacja techniczna IV.1.4
Organizuje pracę, wykorzystuje urządzenia techniczne i technologie; zwraca uwagę na zdrowie i zachowanie bezpieczeństwa, z uwzględnieniem selekcji informacji, wykonywania czynności użytecznych lub potrzebnych.
Edukacja informatyczna VII.3.1
Posługuje się komputerem lub innym urządzeniem cyfrowym oraz urządzeniami zewnętrznymi przy wykonywaniu zadania.
Edukacja społeczna III.1.10
Wykorzystuje pracę zespołową w procesie uczenia się, w tym przyjmując rolę lidera zespołu i komunikuje się za pomocą nowych technologii.

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Rozwijanie dotychczasowo zdobytej wiedzy uczniów na temat segregacji odpadów.
  • Zapoznanie uczniów z możliwościami pracy przy użyciu najnowszych technologii oraz urządzeń cyfrowych.
  • Ksztaltowanie wrażliwości uczniów w aspekcie świadomości i odpowiedzialnosci ekologicznej.

Metody pracy

  • Pogadanka
  • Metoda ćwiczebna - praca z Photonem
  • Metoda impresyjna - wykonanie plakatu

Formy pracy

  • Grupowa jednolita

Materiały

  • Nożyczki, gumka do ścierania
  • Tablety odpowiadające liczbie robotów,
  • Kartki dużego formatu, kolorowe kartki
  • Kartoniki ilustrujące śmieci i kontenery na odpady
  • Roboty Photon
  • Kredki, ołówki, mazaki

Załączniki

Karty - śmietniki do segregowania odpadów .pdf
Pobierz
Karty - śmieci cz.1.pdf
Pobierz
Karty - śmieci cz.2.pdf
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Zapoznanie z tematem: Nauczyciel wprowadza temat zajęć, prezentując dzieciom robota Photona. Prowadzący razem z uczniami powtarza dotychczasowo zdobytą wiedzę na temat segregacji odpadów (przypomina jaki kolor odpowiada danemu rodzajowi odpadów). 

2. Wyjaśnienie zadania: Nauczyciel dzieli dzieci na grupy i przedstawia plan działania.

Zadaniem grupy jest dowiezienie odpadów do odpowiedniego kosza. Tym samym jedna osoba w grupie wskazuje odpad, a zadaniem reszty jest za pomocą Photona dojechać do odpowiedniej karty, którą symbolizuje kosz.

3. Wykonanie zadania: Dzieci wykonują zadanie, a nauczyciel sprawdza poprawność jego wykonania. 

4. Wykonanie plakatu: Dzieci tworzą plakat zachęcający do poprawnego segregowania odpadów. Tym samym utrwalają dotychczasowo uzyskaną wiedzę.

5. Podsumowanie: Nauczyciel podsumowuje zajęcia, zachęcając uczniów do kontynuowania działań na rzecz ochrony środowiska, w tym do segregowania śmieci. Dziękuje uczniom za zaangażowanie i udział w zajęciach.

Ciekawostki/Pytania otwierające

Czy wiecie, że z 35 plastikowych butelek można wyprodukować polarową bluzę?

Faktem jest to, że plastikowa butelka rozkłada się w naturze nawet 500 lat.

Aby wyprodukować jedną tonę papieru należy wyciąć około 17 drzew,

Jakie kolory mają kosze na śmieci?

Dlaczego każdy kosz ma inny kolor?

Dlaczego należy segregować śmieci?

Jak to zadanie pomogło wam opanować umiejętność segregacji śmieci?

Jak podobała się Wam praca, z robotem Photonem?

 

Scenariusz wykonały:

Aleksandra Mojsa,
Wiktoria Moczuło,
Marta Markowicz
Karolina Pawłowska
Joanna Zawadzka 

 

 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję