Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 2
A
Autor:

Anna Nowak

Zdrowa rutyna z Photonem

rozwój fizyczny • rozwój społeczny
Czas:
90 min.
Roboty:
x2
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Joystick
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

• ,,Zna podstawowe zasady racjonalnego odżywiania się; rozumie konieczność kontrolowania stanu zdrowia i stosuje się do zaleceń stomatologa i lekarza"
• ,,Wymienia wartości odżywcze produktów żywnościowych; ma świadomość znaczenia odpowiedniej diety dla utrzymania zdrowia, ogranicza spożywanie posiłków o niskich wartościach odżywczych i niezdrowych, zachowuje umiar w spożywaniu produktów słodzonych, zna konsekwencje zjadania ich w nadmiarze"
• ,,Dba o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych"
• ,,Wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma właściwe odżywianie się oraz aktywność fizyczna"

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • Wie, jak powinna wyglądać zdrowa rutyna w ciągu dnia
  • Współpracuje w zespole
  • Wie, jak ważna jest zdrowa dieta w życiu człowieka
  • Wie, jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu człowieka
  • Potrafi wybrać zdrowsze alternatywy w posiłkach i przekąskach
  • Wie, jak ważny jest sen i dbanie o higienę snu

Metody pracy

  • Burza mózgów
  • Pogadanka
  • Metoda ćwiczebna

Formy pracy

  • Grupowa

Materiały

  • Wydrukowane plakaty (zał.1, zał.2)
  • Wydrukowane i zalaminowane kartki z nazwami pór dnia
  • Tablety (x2)
  • Mata edukacyjna
  • Tablica
  • Marker
  • Kartki (x25)
  • Długopisy (x25)

Załączniki

Załącznik 1
Pobierz
Załącznik 2
Pobierz
Załącznik 3
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu: Zdrowa rutyna z Photonem.

Przywitanie z uczniami: nauczyciel zadaje uczniom pytanie - Jak wygląda Wasz typowy dzień: od momentu, kiedy obudzicie się do momentu, gdy już zaśniecie?

Nauczyciel zapisuje odpowiedzi uczniów na tablicy, następnie wspólnie ustalają, które nawyki są zdrowe, a które nie. Po omówieniu nauczyciel rozwiesza w sali plakaty wspomagające dalszą aktywność dzieci (zał.1., zał.2.)

2. Pogadanka na temat zdrowych nawyków z uwzględnieniem: prawidłowego odżywiania, znaczenia regularnej aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu, higieny osobistej.

3. Uczniowie dzielą się na 2 grupy. Mają za zadanie stworzyć zdrową rutynę w ciągu dnia, którą przedstawią na macie edukacyjnej za pomocą robota Photona.

Mata edukacyjna jest oznaczona kartami pór dnia, które dzielą ją na cztery części: rano, południe, popołudnie, wieczór (w załączniku pokazany jest schemat). W każdej części znajdują się po 4 pola, które należy zapełnić etapami zdrowej rutyny w ciągu dnia (zał.3). Nauczyciel daje dzieciom swobodę w wykonaniu zadania, pamiętając o uwzględnieniu wcześniej omówionych zagadnień i podziale ze względu na pory dnia.

4. Uczniowie zaczynają prezentowanie i omawianie swojego dnia od poranka. Omawiają każde pole z przypisaną czynnością/zdrowym nawykiem poruszając się robotem Photonem. Analogicznie postępują z kolejnymi porami dnia. Na samym końcu nauczyciel podsumowuje ich pracę oraz uzupełnia informacje.

Ciekawostki/Pytania otwierające

  • Dlaczego ćwiczymy? Kiedy się ruszamy, nasze ciało produkuje specjalne substancje, które nazywają się endorfiny. Te substancje sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi!
  • Senne zwierzątka: wiele zwierząt, takich jak koty czy psy, śpi nawet 16 godzin dziennie!
  • Witaminy: na przykład marchewki  zawierają dużo witaminy A, która jest dobra dla naszych oczu.
  • Dlaczego woda jest ważna? Nasze ciało składa się w dużej części z wody - dzieci 78%, dorośli 65%. Woda pomaga nam być skoncentrowanymi i energicznymi.
  • Ile pić wody? Dzieci powinny pić około 6-8 szklanek wody dziennie, aby być zdrowymi.
  • Zęby jak perły: mycie zębów dwa razy dziennie pomaga nam zachować zdrowy i piękny uśmiech. Czy wiedzieliście, że ślina w naszych ustach pomaga walczyć z bakteriami?
  • Śmiech to zdrowie: śmiech może obniżać stres i sprawiać, że czujemy się lepiej. Dzieci śmieją się średnio 300 razy dziennie!

 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję