Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 3
test
Autor:

Elżbieta Grzebielucha

Photon w roli Smoka wawelskiego

rozwój poznawczy
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Akcesoria:
AccessoryAccessory
Interfejsy:
Photon DrawPhoton Badge
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Edukacja wczesnoszkolna : 
W zakresie społecznego obszaru rozwoju uczeń osiąga:
III.5 
W zakresie poznawczego obszaru rozwoju uczeń osiąga:
IV.1, IV.6

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • poznaje/ utrwala legendę o Smoku wawelskim
  • programuje robota według ustalonych zasad
  • współpracuje w grupie

Metody pracy

  • podająca
  • poszukująca
  • działalności praktycznej uczniów

Formy pracy

  • indywidualna
  • zbiorowa

Załączniki

karty na matę.pdf
Pobierz
maska smoka.png
Pobierz

Przebieg zajęć

Zajęcia mogą być przeprowadzone podczas realizacji tematów o Krakowie

  1. Wprowadzenie

Udostępnij dzieciom filmik o Smoku wawelskim

  1. Przygotujcie się do wykonania zadania
  • Poproś, żeby dzieci usiadły dookoła maty.
  • Na macie rozłóż karty z  obrazkami owieczek i szewczyka Skuby
  • Wyjaśnij zasady według jakich zasad robot Photon ma przejechać trasę na macie.
  • Photon przyjmuje rolę bardzo głodnego smoka. Jego  zadaniem jest przejechać przez pola z jak największą liczbą  owieczek, a ominąć pola z szewczykiem. Grupa zdobywa tyle punktów, ile owieczek było na kartach , do których dotarł robot. Uczniowie tracą punkty/ przegrywają jeżeli robot Photon wjedzie na pole z szewczykiem.
  • Dzielimy dzieci na 3-4 osobowe grupy.
  • Dzieci współpracują w grupie, planują trasę robota Photon, który wciela się w rolę bardzo głodnego smoka wawelskiego. Następnie programują trasę robota na tablecie.
  • Ważne jest, aby dzieci współpracowały w grupie podczas planowania trasy robota, następnie  wspólnie zaprogramowały robota według ustalonych zasad.
  • Każda grupa uruchamia robota i sprawdzamy ile owieczek zjadł „smok” i czy nie wjechał na pole z szewczykiem. Wygrywa ta grupa, której smok „zjadł” jak najwięcej owieczek. Wjechanie na pole z szewczykiem to utrata zdobytych punktów/ przegrana.
  • Gdy każda grupa zaprezentuje przejazd robota Photon czyli „smoka” – podsumowujemy pracę uczniów i wyłaniamy zwycięzców.  Liczymy liczbę owieczek, które „zjadł” robot-smok.

            Zakończenie

Omawiamy możliwości i opcje trasy, którą należało zaplanować.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję