Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
test
Autor:

Agnieszka Ogiegło

„Ekologia z Photonem” – utrwalenie pojęcia recykling z kolorem i dźwiękiem z wykorzystaniem robota edukacyjnego Photon

ekologia
Czas:
45 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon BadgePhoton DrawPhoton Joystick
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • wie co to jest recykling, segregowanie odpadów i stosowanie opakowań ekologicznych,
  • prawidłowo segreguje odpady,
  • rozwija kompetencje społeczne - współpracuje w grupie.

Metody pracy

  • dyskusja,
  • burza mózgów.

Formy pracy

  • w parach.

Materiały

  • film o segregacji śmieci.
  • kartki - skojarzenia, podział na pary,
  • obrazki z przedmiotami - butelka, papier, słoik,
  • pojemniki - segregacja.

Przebieg zajęć

Przygotowanie zabawy:

  • oglądnięcie filmiku o segregacji śmieci
    (np. filmik pn. "Segregacja śmieci dla dzieci" - materiał użyty bezpłatnie do celów niekomercyjnych i szkolnych przez nauczycieli szkół podstawowych w klasie i szkole),
  • rozmowa na temat filmiku,
  • dobranie się uczniów w pary przy zabawie „Pary słów”: nauczyciel rozdaje kartki z wypisanymi słowami. Każde słowo ma swoją parę – skojarzenie, np. zamek–klucz, gra–kostka do gry, boisko–piłka. Uczestnicy szukają osób ze słowami, które do siebie pasują.

Przebieg zabawy:

  • Uczniowie przechodzą do mat, przy których przypadkowo rozłożone są ilustracje z przedmiotami do recyklingu (np. butelka plastikowa, ogryzek, gałązka, baterie, poplamiona kartka papieru, karton itp.)
  • Następnie uczniowie układają pod matą trasę przejścia Photona od pola startu do pola mety tak, aby Photon wyzbierał wszystkie śmieci. Na polu z ilustracją Photon zatrzymuje się i wydaje umówiony dźwięk - jeśli jest to produkt nie nadający się do ogólnego recyklingu i trzeba go zanieść w wyznaczone miejsce w mieście np. żarówka, bateria lub zmienia kolor na taki, aby śmieci z ilustracji znalazły się w odpowiednim pojemniku np. puszka – żółty, karton – niebieski. Jeżeli znajdą się śmieci, do których nie można dobrać koloru czułek Photona to uczeń podaje kolor pojemnika, do którego powinien trafić dany przedmiot.
  • Zakodowanie trasy Photona z elementami dźwięku i koloru.
  • PREZENTACJA GRUP.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję