Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
Szkoła podstawowa
Klasa: 4-6
K
Autor:

Karolina Frąckiewicz

Koncentracja uwagi

matematyka • zajęcia kreatywne
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon DrawPhoton BadgePhoton Joystick
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • ćwiczy koncentracje
  • rozwija wyobraźnię przestrzenną
  • trenuje pamięć
  • rozbudza kreatywność

Formy pracy

  • indywidualna
  • grupowa

Materiały

  • taśma i nożyczki

Przebieg zajęć

Wprowadzenie do zajęć:

Nauczyciel informuje uczniów, że dziś ich zadaniem będzie obserwacja, ćwiczenie pamięci i koncentracji uwagi.

Część główna zajęć:

Nauczyciel przygotowuje, wyklejając z taśmy na podłodze lub używając maty (najlepiej kratownicy) zaznacza pole jak do gry w "kółko i krzyżyk" (3x3), po środku umieszcza/nakleja dodatkowy element, czyli "muchę" (to może być obrazek muchy, kropka, magnez, wyklejony z taśmy punkt) - mucha może poruszać się górę, w dół, w prawo i lewo. Zadaniem uczniów jest obserwacja jak porusza się mucha według instrukcji nauczyciela (oznajmia on kilka, maks. do 10 ruchów w jednej ścieżce), w momencie, kiedy mucha wyjdzie poza obręb zaznaczonego pola 3x3 należy powiedzieć "wyszła" - który uczeń pierwszy to zauważy, odwzorowuje całą ścieżkę muchy przy użyciu robota, reszta grupy sprawdza poprawność. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie. Następnie możemy zwiększać zakres pola 5x5 itd., grupować ruchy (instrukcja podawana uczniom: mucha porusza się 3 pola w dół itp.), dodawać przeszkody (warto wcześniej mieć wydrukowane obrazki), np. pająk - mucha uwięziona na tym polu przez dwa ruchy (nauczyciel podaje dalsze instrukcje, ale dopiero trzecia w kolejności będzie do wykonania i znajdzie się na ścieżce), woda, która spłukuje muchę zawsze o pole w dół (i z niego zaczynamy kolejny ruch) - warto postawić tu na kreatywność uczestników zajęć, niech sami wymyślą przeszkody i szybko je zobrazują na kartkach/fiszkach. Możemy zaproponować, aby uczniowie kolejno przejmowali rolę prowadzącego muchę. Można przyspieszać tempo wydawania instrukcji.

Podsumowanie zajęć:

Pytamy uczniów, jak podobało im się ćwiczenie, czy mają ochotę jeszcze raz wziąć w nim udział, czy widzą inne "przeszkody", które możemy dodać do ścieżki muchy.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję