Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
Szkoła podstawowa
Klasa: 4-6
K
Autor:

Karolina Frąckiewicz

Trening pamięci

rozwój poznawczy • zajęcia kreatywne
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Interfejsy:
Photon DrawPhoton BadgePhoton Joystick
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • rozwija wyobraźnię
  • poprawia pamięć
  • ćwiczy koncentrację
  • zna techniki pamięciowe

Metody pracy

  • burza mózgów

Formy pracy

  • grupowa
  • indywidualna

Materiały

  • duży arkusz papieru
  • mazak
  • ew. taśma i nożyczki

Przebieg zajęć

Wprowadzenie do zajęć:

Nauczyciel podaje temat zajęć i rozmawia z uczniami na temat pamięci: co o niej wiedzą oraz jaka jest ich pamięć. Informuje, że podczas zajęć będą mogli sprawdzić swoją pamięć oraz ją ćwiczyć.

Mają za zadanie zapamiętać jak najwięcej z listy zakupów (10 produktów), którą przedstawia dość szybko: jajka, 4 bułki kajzerki, cukier trzcinowy, ręcznik kuchenny 3-warstwowy, musli tropikalne, ser żółty z dziurami, masło, olej rzepakowy, sok jabłkowy, czekolada mleczna z bakaliami (listę możemy komplikować w zależności od możliwości uczniów - dodać kolejne produkty bądź więcej szczegółów, np. konkretne masło, liczbę sztuk jajek, bądź wymieszać elementy z różnych działów sklepu i wprowadzić: klej do tapet, listwa zasilająca - 3 gniazda itd.). Uczniowie mogą korzystać jedynie z własnej pamięci i żadnych pomocy do zapisywania. Następnie chętni z nich kolejno próbują odtworzyć z pamięci listę zakupów - nauczyciel podsumowuje, że gdyby wszyscy razem poszli do sklepu to zrobiliby całe zakupy, ale indywidualnie są w stanie najczęściej wymienić tylko część produktów. Za chwilę poznają technikę pamięciową, która sprawi, że każdy z nich zapamięta wszystkie elementy z listy, tzw. zakładki osobiste.

Część główna zajęć:

Na dużym arkuszu papieru uczniowie odwzorowują postać ludzką (jeden z nich może się położyć, aby odrysować jego kontury), można też wykleić kształt taśmą na podłodze.

Metoda zapamiętywania polega na tym, że do poszczególnych części ciała będziemy przypisywać kolejne elementy z listy zakupów poprzez skojarzenia, czyli zaczynając od stóp próbujemy zapamiętać jajka - pytamy uczniów jak mogą połączyć stopy i jajka (tak, najprościej je zdeptać, poczuć jak zimne przeciskają się pomiędzy palcami, kleją się itd.), idziemy wyżej - kostki i 4 bułki kajzerki: przyklejamy po jednej z każdej strony i mamy naturalne ochraniacze, możemy przybijać kostkami "piątki". Stawiamy tu na kreatywność i śmieszne skojarzenia. Możemy stojąc, odtwarzać ruchy (np. przybijanie "piątek" kostkami), wyobrażamy na sobie i staramy się poczuć (zimne, zdeptane jajka na stopach). Nauczyciel wybiera na forum grupy jedno ze zgłaszanych skojarzeń. Zasada jest prosta - poruszamy się od stóp do głowy lub na odwrót, nie mieszamy części, czyli nie skaczemy - raz łokieć, a raz kolano.

Po zapamiętaniu nauczyciel lub kolejno uczniowie sterują robotem do poszczególnych części ciała narysowanych na arkuszu papieru lub wyklejonych z taśmy. Wszyscy mówią, co było przypisane w tym miejscu z listy produktów. Robot może wydać dźwięk zbieżny z danym odczuciem, zmienić kolor. Listę można powtórzyć, ale zaczynając od głowy i poruszając się w dół. Któryś z chętnych uczniów może samodzielnie odtworzyć całą ścieżkę.

Podsumowanie zajęć:

Uczniowie oceniają, czy podobała im się praca przy użyciu techniki pamięciowej oraz czy będą z niej korzystać, nie tylko na co dzień, ale również do zapamiętywania treści z różnych przedmiotów. Jest to jedna z najprostszych technik, aby zapamiętać więcej elementów dobiera się inne. Warto poznawać zasady pracy naszej pamięci i mózgu.

Ciekawostki/Pytania otwierające

- Jak pojemna jest pamięć?

- Jakie są rodzaje pamięci?

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję