Powrót do scenariuszy
Szkoła podstawowa
Klasa: 7-8
Szkoła ponadpodstawowa
Klasa: 1-4
test
Autor:

Rafał Lech

Photon na okrągło, czyli rysujemy okręgi

fizyka • matematyka
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon CodeScratch 3.0
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Szkoła ponadpodstawowa:
Matematyka IX.4, IX.7
Fizyka II.8, II.9

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • utrwala zdolności matematyczne z zakresu geometrii oraz mechaniki

Metody pracy

  • ćwiczenia numeryczne
  • dyskusja

Formy pracy

  • indywidualna
  • grupowa

Materiały

  • kalkulator
  • linijka/miarka
  • komputer lub tablet
  • opcjonalnie karton lub papier dużego formatu, na którym Photon będzie kreślił okręgi (jeżeli będziemy używać chwytaka na mazak)
  • prezentacja z teorią

Załączniki

Prezentacja z teorią.pptx
Pobierz
Prezentacja z teorią.pdf
Pobierz
Prezentacja z teorią.key
Pobierz

Przebieg zajęć

Celem zajęć jest zaznajomienie uczniów z pojęciami prędkości liniowej i kątowej oraz wykonanie przez uczniów ćwiczeń rachunkowych i prostych przekształceń wzorów. Robot Photon zostanie wykorzystany do rysowania okręgów (jeżeli użyje się uchwytu do markera) lub do jazdy po okręgach o określonych promieniach. 

Po zajęciach uczeń będzie potrafił dobrać prędkości kół robota, aby jeździł po okręgach o określonym promieniu. 

Przebieg zajęć:

  • przedstawiamy definicję prędkości liniowej i grupowej;
  • pytamy uczniów, czy wiedzą jak jeździ pojazd dwukołowy, jakim jest robot Photon;
  • pokazujemy prezentację z teorią (w załączniku);
  • prosimy uczniów o policzenie promieni okręgów, które będzie zataczał robot, gdy ustawimy prędkości poszczególnych kół zgodnie z przykładami z prezentacji;
  • weryfikujemy obliczenia, programując robota i mierząc promienie lub średnice okręgów jakie zatoczył - można użyć Photon Code;
  • prosimy uczniów o przekształcenie wzoru w celu wyznaczenia prędkości poszczególnych kół, aby robot zataczał/rysował koło o zadanym promieniu - rozwiązanie w prezentacji.
  • weryfikujemy obliczenia, programując robota i mierząc promienie lub średnice okręgów jakie zatoczył - lepiej użyć Scratcha w celu zadania prędkości o dowolnych wartościach.

Ciekawostki/Pytania otwierające

  • Jak jeździ pojazd dwukołowy, jakim jest robot Photon?
  • Pytanie na zakończenie: Jak zaprogramować robota, aby jeździł po elipsie? - przedstawienie koncepcji kodu, w którym prędkości kół są płynnie zmieniane.

Powiązane zasoby

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję