Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
test
Autor:

Dorota DankowskaPETE

Z Photonem po tropach zwierząt

przyroda • rozwój poznawczy • programowanie • edukacja zdalna
Czas:
45 min.
Roboty:
x2
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Badge
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

I 2.1,2; I 3.2; II 1.1,3; III 1.3; IV 1.3 ; VII 1.3; VII 2.1; VII 3.1,3; VII 4.1;VII 5.1

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • poznaje leśne zwierzęta i ich tropy,
  • programuje robota Photon,
  • odkodowuje obrazki i odczytuje rozwiązanie,
  • współpracuje w zespole.

Metody pracy

  • pogadanka
  • poszukująca
  • oglądowa - pokaz

Formy pracy

  • grupowa
  • indywidualna
  • zespołowa

Materiały

  • tablica interaktywna
  • laptop z dostępem do internetu
  • OBRAZKI ZWIERZĄT - do wycięcia
  • KARTA - TROPY ZWIERZĄT -DZIK - do wycięcia
  • KARTA - TROPY ZWIERZĄT - JELEŃ - do wycięcia
  • KARTA - TROPY ZWIERZĄT - WRONA -do wycięcia
  • KARTA -TROPY ZWIERZĄT - ZAJĄC - do wycięcia
  • ZASZYFROWANE NAZWY ZWIERZĄT - karty pracy dla zespołów
  • prezentacja interaktywna- "Z Photonem po tropach zwierząt"
  • przybory do pisania dla każdego ucznia
  • FISZKI Z LICZBAMI - do wycięcia
  • Karta pracy dla ucznia - dla każdego ucznia

Załączniki

OBRAZKI ZWIERZĄT.docx
Pobierz
KARTA-TROPY ZWIERZĄT-DZIK.docx
Pobierz
KARTA-TROPY ZWIERZĄT-JELEŃ.docx
Pobierz
KARTA-TROPY ZWIERZĄT-WRONA.docx
Pobierz
KARTA-TROPY ZWIERZĄT-ZAJĄC.docx
Pobierz
ZASZYFROWANE NAZWY ZWIERZĄT.docx
Pobierz
FISZKI Z LICZBAMI.docx
Pobierz
Karta pracy dla ucznia.docx
Pobierz

Przebieg zajęć

Scenariusz można wykorzystać w wersji zdalnego nauczania: https://view.genial.ly/5ff9e9bec217200ce77cf47b/interactive-content-z-phootonem-po-traopach-zwierzat

1. Rozmowa na temat zwierząt żyjących w lesie, które nie zasypiają na zimę.

  • Przedstawienie sytuacji problemowej: W jaki sposób możemy sprawdzić, jakie zwierzęta żyją w lesie? 

- Uczniowie wymieniają propozycje (ćwiczenie trwa tak długo, dopóki nie padnie określenie "po śladach" lub "po tropach")

2. Nauczyciel pokazuje materiał interaktywny (prezentacja).

  • Uczniowie wypowiadają się na temat pokazywanych ilustracji, nazywają zwierzęta, ustnie opisują wygląd śladów, jakie zostawiają na śniegu czy piasku.
  • Wykonują ćwiczenie interaktywne zawarte w prezentacji - rozpoznawanie tropów zwierząt.

3. Praca z robotami Photon.

  • Nauczyciel rozkłada na macie do kodowania fiszki - tropy zwierząt. Fiszkami z określoną cyfrą zaznacza ich kryjówki. Ustawia Photony na starcie w różnych punktach maty.
  • Uczniowie dzielą się na zespoły. Każdy zespół losuje nazwę zwierzęcia. Zespoły ustalają trasę dla robota, wybierając odpowiednie tropy. Kiedy robot dotrze do celu, zespoły otrzymują zadanie do odkodowania (Zaszyfrowane nazwy zwierząt - do pobrania). Sprawdzają, czy doprowadzili robota do wylosowanego przez nich zwierzęcia.

4. Ewaluacja zajęć - praca indywidualna na karcie pracy (do pobrania)

Ciekawostki/Pytania otwierające

Gdzie zimują zające?

Zającowi niegroźne są mroźne wiatry i śniegowe zaspy. W zimie radzi sobie doskonale. Wybiera osłonięte miejsca, np. w zaroślach. W śniegu wygniata sobie kotlinkę lub cały zasypuje się śniegiem. Nie zdradza miejsca swojego ukrycia. Zanim wejdzie do kryjówki, to kluczy dookoła, aby zmylić ewentualnego wroga.

 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję