Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1
test
Autor:

Dorota DankowskaPETE

Herbatka z Photonem

język polski • programowanie
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Interfejsy:
Photon Joystick
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

I 1.1,2,5; I 2.1,3; I 3.1,2,3; I 4.1,3; II 1.1;  III 1.10; IV 2.6,7; VII 1.1,3; VII 2.1; VII 3.1,2; VII 4.1; VII 5.1

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • doskonali umiejętność czytania ze zrozumieniem,
  • układa instrukcję parzenia herbaty w imbryku,
  • steruje robotem Photon,
  • współpracuje w zespole.

Metody pracy

  • pogadanka,
  • metoda planowania i porządkowania,
  • praca z tekstem,
  • metoda efektywnego współdziałania w zespole.

Formy pracy

  • grupowa
  • zespołowa
  • indywidualna

Materiały

Załączniki

KARTA PRACY-Instrukcja parzenia herbaty.docx
Pobierz
FISZKI Z LITERAMI.docx
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Rozmowa na temat wcześniej przeczytanej i omawianej baśni H. Ch. Andersena "Imbryk"

- Co to jest imbryk i do czego służy?

- Jaki los spotkał baśniowy imbryk?

- Jakie znamy gatunki herbaty? (zielone, czarne, białe, owocowe, ziołowe)

2. Rozmowa - zdefiniowanie pojęcia instrukcja. Uczniowie podają przykłady różnych instrukcji.

3. Odpowiedź na pytanie: Co to jest programowanie? (proces tworzenia programu komputerowego, pisanie instrukcji dla komputera, robota)

4. Zabawa ruchowa: Programista - robot

Uczniowie dobierają się parami. Jedno dziecko jest robotem, drugie programistą. Robot wykonuje polecenia programisty, np. obróć się w prawo, podnieś lewą rękę.

5. Nauczyciel włącza tablicę manipulacyjną z rozsypanymi sekwencjami instrukcji parzenia herbaty (https://view.genial.ly/5ff8dd0ac217200ce77ce668/interactive-content-untitled-genially)  i rozdaje uczniom karty pracy - załącznik. Do każdej sekwencji przyporządkowana jest inna litera. Fiszki z literami (załącznik) rozłożone zostają na podłodze w różnych miejscach sali.

6. Uczniowie dzielą się na zespoły, losują karty z liczbami, które określają ich kolejkę w wykonywaniu zadania.

7. Praca z robotami.

Zespół pierwszy odszukuje pierwsze zdanie instrukcji umieszczone na tablicy, głośno odczytuje. Odszukuje fiszkę z oznaczoną literą. Steruje robotem, którego zadaniem jest dotrzeć do danej fiszki i zatrzymać się. Ster nad robotem Photon przejmuje kolejny zespół. Czynności powtarzamy do ostatniego zdania w instrukcji.

S - Przygotuj: herbatę, czajnik elektryczny, imbryk, filiżankę oraz łyżeczkę do herbaty.

M - Nalej wody do czajnika.

A - Włącz czajnik.

CZ - Otwórz pudełko z herbatą.

N - Dwie łyżeczki liści herbaty wsyp do imbryka.

E - Zalej wrzątkiem herbatę w imbryku i przykryj pokrywką.

G - Czekaj 5 minut.

O - Nalej herbatę do filiżanki.

Po wykonaniu zadania z robotem uczniowie porządkują sekwencje na swoich kartach pracy.

8. Głośne odczytanie pełnej instrukcji.

9. Ewaluacja - sprawdzenie w praktyce, czy instrukcja została właściwie ułożona. Parzenie herbaty w imbryku.

 

Ciekawostki/Pytania otwierające

  • Herbata jest znana Chińczykom od kilku tysięcy lat. Jedna z legend głosi, że zupełnie przypadkowo parzenie liści herbaty zapoczątkował cesarz Shennong w 2737 roku przed naszą erą. Władca pił gorącą wodę. Pewnego dnia, kiedy odpoczywał w ogrodzie do garnuszka z gorącą wodą wpadło kilka liści rosnącego opodal krzewu. Dookoła roznosił się przyjemny aromat. Cesarz spróbował napoju i bardzo mu posmakował.
  • Herbatę do Polski przywiozła z Francji księżniczka Maria Ludwika Gonzaga, żona króla Władysława IV. Aromatyczny napar przez długie lata nie należał do ulubionych napojów Polaków.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję