Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
Z
Autor:

Zuzanna Olechno

Zaczekaj! A co, jeżeli? - warunki z robotem Photon

informatyka • programowanie
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Interfejsy:
Photon Blocks
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • poznanie pojęcia instrukcji warunkowej: Jeżeli oraz Czekaj
  • stosuje instrukcje warunkowe
  • porządkuje zdarzenia w ciągu przyczynowo-skutkowym

Materiały

  • tablet

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie

  • Nauczyciel informuje dzieci o tym, że dziś nauczą robota nowych rzeczy, a dokładniej poznają możliwości bloczka Jeżeli
    i Czekaj.
  • Nauczyciel tłumaczy na przykładzie jak działają bloczki:
    • Bloczek JEŻELI:
      Mama mówi do córki: Jak będziesz wracała ze szkoły, to zajdź do cioci. Jeżeli będzie w domu to weź od niej przepis na ciasto.
      Jeżeli ciocia będzie - córka bierze przepis i idzie do domu.
      Jeżeli nie będzie cioci - córka idzie prosto do domu.
    • Bloczek CZEKAJ: Mama mówi do córki: Gdy będziesz wracała ze szkoły to zajdź do cioci. Zaczekaj aż wróci z pracy i weź od niej przepis na ciasto.
      Córka idzie do cioci i czeka, aż ciocia wróci z pracy. Wtedy bierze przepis i wraca do domu.
      Nauczyciel prosi dzieci, aby wymyśliły inne przykłady działania bloczka Jeżeli i bloczka Czekaj.
  • Nauczyciel prosi dzieci, aby wymyśliły inne przykłady działania bloczka Jeżeli i bloczka Czekaj.

2. Programowanie

  • Dzieci będą porównywały te dwa bloczki razem przy użyciu robota. Nauczyciel wywiesza na tablicy program:
    Powtórz 3 razy (jedź do przodu 25 cm, czekaj na [tutaj dzieci kolejno wybierają każdy z czujników], dźwięk, skręt w lewo).
  • Zadaniem dzieci jest przetestowanie każdego czujnika dostępnego w bloczku Jeżeli i każdego czujnika dostępnego w bloczku Czekaj, używając programu wywieszonego przez nauczyciela.
  • Dzieci programują naprzemiennie według schematu: bloczek Czekaj: na dźwięk; bloczek jeżeli: dźwięk, itd. Dzieci mogą wykonywać zadanie w parach: jedno dziecko programuje, drugie dziecko aktywuje czujniki np. poprzez pogłaskanie.

Przykładowy program z bloczkiem Jeżeli

Przykładowy program z bloczkiem Czekaj

3. Zakończenie

  • Podsumowujemy różnice w użyciu obu bloczków.
  • Na koniec dzieci mają czas na stworzenie własnego, dowolnego programu w oparciu o bloczki Czekaj i Jeżeli.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję