Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
Z
Autor:

Zuzanna Olechno

Kolorujemy liczby z robotem Photon

matematyka • rozwój poznawczy
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon DrawPhoton BadgePhoton Blocks
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • odróżnia liczby parzyste od nieparzystych
  • wykonuje obliczenia w pamięci
  • tworzy algorytmy wykorzystujących ruch oraz zmianę koloru

Materiały

  • Tablet
  • Wydrukowane plansze z liczbami parzystymi i nieparzystymi (załącznik 1)
  • Karty z działaniami (dostosowane do poziomu grupy)

Załączniki

Załącznik 1: Liczby parzyste i nieparzyste
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie

  • Nauczyciel pokazuje dzieciom 2 obrazki (załącznik 1). Na pierwszym z nich (różowa kartka) znajdują się liczby parzyste, a na drugim (kartka turkusowa) - nieparzyste. Pyta dzieci, czy wiedzą jak nazywają się liczby na obrazku nr 1, a jak na obrazku nr 2. Jeżeli dzieci odpowiedzą dobrze, nauczyciel podaje wyższe liczby np. 52, 73, 45 i prosi dzieci, aby rozpoznały, czy jest to liczba parzysta czy nieparzysta.
  • Wariant na zajęcia dla najmłodszych, kiedy dzieci nie potrafią jeszcze programować kolorów robota.
    Po zakończeniu zadania nauczyciel przyczepia kartki z liczbami na tablicę, a następnie uruchamia robota i pyta dzieci, czy robot potrafi nauczyć się nowych kolorów. Prosi aby dzieci znalazły w sali przedmioty w kolorach: różowym i turkusowym. Następnie wybrane dzieci podchodzą do robota, pokazując mu przedmiot w danym kolorze. W tym czasie nauczyciel programuje robota, aby zmienił kolor odpowiednio do koloru pokazywanej rzeczy. Dzieci mogą również samodzielnie zmieniać kolory.

2. Programowanie

  • Nauczyciel informuje dzieci, że nauczą dzisiaj robota liczyć oraz rozpoznawać liczby parzyste i nieparzyste.
  • Na macie edukacyjnej rozkłada karty z wybranymi działaniami (patrz przykładowy program). Tłumaczy dzieciom, że robot poznał dzisiaj nowe kolory i pokazuje w aplikacji jak działa funkcja zmiany kolorów (należy pominąć, jeśli dzieci potrafią już programować kolory).
  • Zadaniem dzieci będzie zaprogramowanie robota, aby jechał po kolejnych polach i zmieniał kolor w zależności od tego, czy wynik będzie liczbą parzystą, czy nieparzystą.
  • Parzyste liczby „kolorują”, zmieniając kolor czułek i oczu na różowy, a nieparzyste na turkusowy.

Przykładowe przygotowanie maty na zajęcia utrwalające dodawanie

3. Zakończenie

Na koniec dzieci wspólnie programują drogę robota do pudełka lub na półkę.