Powrót do scenariuszy
Przedszkole
Wiek: 3-6 lat
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
D
Autor:

Dorota Tomczyk

Robot Photon nabiera kolorów

konkurs • programowanie • zajęcia kreatywne • zajęcia ruchowe
Czas:
45 min.
Roboty:
x2
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Draw
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • uczy się i utrwala kolory
  • uczy się logicznego myślenia
  • potrafi wymyśleć najprostsze wyjście z sytuacji
  • uczy się pracy w grupie i zdrowej rywalizacji
  • poznaje podstawy programowania

Metody pracy

  • metoda poszukujaca

Formy pracy

  • praca grupowa
  • praca indywidualna

Materiały

  • tablet x2
  • duża kostka do gry
  • plansza z kolorowymi kartkami

Przebieg zajęć

Witam się z dziećmi, siadamy do kółka i każdy po kolei mówi swoje imie i kilka słów o sobie. Następnie przechodzimy do zabawy:

  1. Zgadywanie kolorów

Pokazywanie kwadracików z kolorami  - dzieci musza je nazwać. Następnie nauczyciel czyta zagadki o kolorach, które dzieci musza odgadnąć:

Żółty

Słonecznik swą nazwę zawdzięcza słońcu.

Powiedzcie, jaki kolor je łączy?

 

Zielony

Liście są takie i trawa też.

Jaki to kolor? Pewnie już wiesz.

 

Pomarańczowy

Marchewka zawsze ten kolor kryje,

Ale też takie bywają dynie.

 

Czerwony

Tego koloru szukajcie w makach

lub w muchomorze, co rośnie w krzakach.

 

Fioletowy

Jakim kolorem pytam wszystkich

Maluje się fiołki lub śliwki.

 

Brązowy

W jakim kolorze borowik – elegant

na swoją głowę kapelusz przywdziewa.

 

Niebieski

Gdy spojrzysz w górę na niebo

lub chabry zobaczysz w życie,

już będziesz wiedział na pewno

o jakim kolorze myślę.

 

  1. Piłeczki

Potrzebne będą do tego cztery pudełka w różnych kolorach oraz piłeczki w tych kolorach. Mieszamy wszystkie piłeczki ze sobą. Dzieci dzielimy na cztery grupy i każda ma swój kolor. Na sygnał nauczyciela każda grupa zbiera swoje piłeczki do pudełka w danych kolorze. Wygrywa grupa, która najszybciej pozbiera wszystkie piłeczki swojego koloru.

 

  1. Zabawa muzyczna

Nauczyciel dzieli dzieci na grupy. Każda z grup otrzymuje emblematy w innym kolorze. Gdy gra muzyka, dzieci spacerują po sali. Na przerwę w muzyce, dzieci mające emblematy tego samego koloru łączą się w koło.

 

  1. W kółku

Potrzebujmy do tego kostkę, jak do gry, z przyklejonymi różnymi kolorami.

Siadamy w kółko, z robotem rzucamy kostką – w zależności od tego, jaki kolor wyrzucimy, robot Photon musi pojechać do osoby, która ma coś na sobie w tym kolorze. I ta osoba przejmuje robota i rzuca kostką, i tak aż każdy rzuci.

 

  1. Gra w robota

Plansza z kolorami (6 kolorów po 4 pola) + kostka z kolorami

Dzielimy się na dwie grupy. Ustawiamy się po dwóch stronach planszy: z jednej strony jedna grupa, z drugiej - druga. Każda z grup dostaje robota z tabletem. Nauczyciel rzuca kostką, natomiast zadaniem dzieci jest zaprogramowanie robota tak, aby jak najszybciej dojechał na pole z wyrzuconym przez nauczyciela kolorem (każde dziecko programuje po kolei). Drużyna, która szybciej dojedzie na dany kolor, zabiera kartkę. Wygrywa ta drużyna, która na koniec zabawy ma najwięcej kartek.

 

  1. Nauka zmieniania koloru u robota

Na macie od robota rozkładamy ikony z różnymi kolorami oraz z napisem START i META. Dzieci planują drogę robotowi tak, aby przejechał po wszystkich światełkach od startu do mety i aby najeżdżając na ikonkę z danym kolorem zmieniał kolor swojego światła na ten kolor.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję