Powrót do scenariuszy
Szkoła podstawowa
Klasa: 4-6
test
Autor:

Katka PołomPETE

Zima pełna świateł: o zwyczajach podczas świąt nadzwyczajnych

zima i święta • rozwój społeczny • społeczeństwo i historia • programowanie
Czas:
90 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Scratch 3.0 (Photon Magic Bridge)
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Szkoła podstawowa 4-6
Informatyka : I.1.3, II.1.1, II.1.2, II.2 , III.1.1 , III.2.1 , III.2.3, IV.1 , 
Historia: I.5, 
Wiedza o społeczeństwie: VII.5 , 
Etyka: IV.1 , VI.6 

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • rozpoznaje cechy charakterystyczne zimowych świąt obchodzonych w różnych kulturach i religiach
  • potrafi wskazać cechy wspólne tych świąt
  • potrafi skorzystać z zasobów Internetu w celu uzupełnienia wiadomości
  • potrafi zaprogramować robota Photon tak, by wykonać powierzone zadanie
  • potrafi współdziałać w grupie
  • myśli kreatywnie

Metody pracy

  • metoda poszukująca
  • metoda poznawcza
  • metoda aktywizująca

Formy pracy

  • grupowa

Materiały

Załączniki

Załącznik 1: Informacje o świętach
Pobierz
Załącznik 2: Karty do gry w drejdel
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Przygotowanie do zajęć:

  • Zapoznaj się z prezentacją i załącznikami. W załączniku 1 znajdziesz sporo informacji potrzebnych do prowadzenia zajęć. Warto zapoznać się z linkami w nim podanymi. Część informacji jest dostępna tylko w języku angielskim. 
  • Wydrukuj załącznik "Drejdel - symbole".
  • Nieobowiązkowo: możecie zagrać w drejdla np. o cukierki, ciastka, czy orzechy. Fajnie byłoby zaopatrzyć się w coś, co dodatkowo zmotywuje uczniów do zabawy z programowaniem. 
  • Nieobowiązkowo: pomyśl o stworzeniu prostej korony św. Łucji lub gadżetów dla turonia. Może podpowiesz coś swoim uczniom?

2. Wprowadzenie

Większości osób, zwłaszcza w kulturze europejskiej czy amerykańskiej zimowy, okres świąteczny kojarzy się przede wszystkim z Mikołajem, fabryką elfów, wesołymi piosenkami w radiu, jaskrawą choinką i…reklamą pewnego gazowanego napoju. 

Tymczasem piękno i różnorodność zimowych świąt w innych kulturach potrafi zaskoczyć i zachwycić. Czy macie ochotę poznać niektóre z nich?

3. Prezentacja "Zimowe święta pełne świateł"

"Zimowe Święta Pełne Świateł" jako podstawa rozmowy o zimowych zwyczajach świątecznych kultur chrześcijańskiej i innych. 

4. Programowanie

Programowanie robotów (1-8) przy użyciu Photon Magic Dongle i Scratch 3.0.

Zadanie 1. 

W zależności od liczby posiadanych robotów i czasu, jaki masz wybierz jedno lub dwa z poniższych zadań. Możesz podzielić uczniów na grupy lub poprosić o wspólną pracę przy dwóch kolejnych zadaniach. 

A. Photon - drejdel

Zaprojektuj skrypt w Scratchu, dzięki któremu robot Photon stanie się wirującym bączkiem. Zagraj z resztą grupy w drejdla (zasady znajdziesz w prezentacji lub w Internecie). Do realizacji tego zadania wystarczy jeden robot połączony z komputerem dzięki Photon Magic Dongle.

Przykładowy skrypt poniżej, litery hebrajskie zostały zapisane na karteczkach i rozłożone wokół robota, który po zatrzymaniu się wskazywał na losową literę. Gotowe karteczki z literami alfabetu hebrajskiego znajdziesz w załączniku. 

Fotografia z realizacji zadania. 

 

B. Nadchodzi św. Łucja

Użyj kilku robotów (3-8) oraz Photon Magic Dongle, by zaprogramować Photony tak, by stały się orszakiem św. Łucji. Pamiętaj o wykorzystaniu czujników robota. Skrypt stworzysz z powodzeniem w Scratch 3.0.

Przykładowy skrypt: 

C. Cucenie turonia

Jak przywrócić turonia do życia? Skorzystaj z wiedzy, zawartej w prezentacji oraz informacji znalezionych w Internecie, by stworzyć skrypt, dzięki któremu odegracie scenkę rodem z przedstawienia kolędniczego. W trakcie dzikich harców turoń pada... a reszta kolędników i domowników zajmie się jego cuceniem.

A może macie inne pomysły na wykorzystanie akcesoriów i interfejsów robota Photon, zainspirowanych tematyką tego scenariusza? Puśćcie wodze fantazji i koniecznie pochwalcie się rezultatami!

Powodzenia! :-)

 

 

Ciekawostki/Pytania otwierające

  • Czy pierwowzór świętego Mikołaja miał rogi?
  • Czy buddyści ubierają choinkę?
  • Dlaczego 25 grudnia w Indiach prezenty rozdaje bóstwo o głowie słonia? 
  • Czy podczas chanuki dopuszczalne są gry hazardowe? 
  • Czy Jezus wcale nie narodził się w grudniu?
  • Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, to słuchaj uważnie... :-)

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję