Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 3
test
Autor:

Katka PołomPETE

Blask zimowych świąt. Robot Photon na tropie świątecznych zwyczajów różnych kultur.

zima i święta • rozwój społeczny • programowanie • edukacja zdalna
Czas:
90 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
AccessoryAccessory
Interfejsy:
Photon DrawPhoton BadgePhoton Blocks
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Edukacja wczesnoszkolna
Szkoła podstawowa 1-3
Edukacja społeczna III.1.1. , III.1.3. , III.1.5. , III.1.6. , III.7,  III.1.9. , III.1.10
Edukacja informatyczna VII.1.2., VII.2.1, , VII.3.1, VII.3.2., VII.3.3., VII.4.1, VII.4.2

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • poznaje zimowe święta obchodzone w kulturze chrześcijańskiej i kulturach pozachrześcijańskich
  • potrafi znaleźć elementy charakterystyczne dla poszczególnych świąt i cechy wspólne między nimi
  • potrafi zaprogramować robota Photon, tak by wypełnił wszystkie polecania zawarte w ćwiczeniach
  • ćwiczy kreatywność przy realizacji zadań

Metody pracy

  • burza mózgów
  • aktywizująca
  • poznawcza
  • porównawcza

Formy pracy

  • grupowa
  • indywidualna
  • zajęcia mogą się odbyć online (np. Microsoft Teams)

Materiały

Załączniki

Załącznik 1: Informacje o świętach
Pobierz
Załącznik 2: Kratownica
Pobierz
Załącznik 3: Zimowe święta - postaci i elementy
Pobierz

Przebieg zajęć

 1. Przygotowanie do zajęć

2. Wprowadzenie

Większości osób, zwłaszcza w kulturze zachodniej zimowy okres świąteczny kojarzy się przede wszystkim z pogonią za upominkami, wesołymi piosenkami w radiu, pachnącą choinką, Milkołajem i …reklamą pewnego gazowanego napoju. Czasami nawet nie zastanawiamy się, że grudniowe uroczystości mogłyby dla kogoś przebiegać inaczej. Tymczasem barwność świąt - również tych zimowych - w innych kulturach potrafi zaskoczyć i zachwycić. 

3.  Prezentacja "Święta pełne świateł. Na tropie świątecznych tradycji" 

Wyświetl na ekranie prezentację "Święta pełne świateł". Prezentacja omawia wszystkie święta, zapoznaj się z nią dobrze przed zajęciami, będzie Ci łatwiej nawigować między wybranymi tematami. 

4. Czym się różnimy, a co nas łączy? Burza mózgów

Ćwiczenie 1. 

Na tablicy suchościeralnej lub flipczarcie wypiszmy wraz z uczniami skojarzenia z poznanymi właśnie świętami. Znajdźmy i zaznaczmy cechy wspólne. Jeśli pracujecie online, użyjcie wirtualnej tablicy, np. Aww App  Zastanówmy się, jak wiele tak naprawdę nas łączy. Spróbujmy podyskutować na ten temat.

5.  Roboty Photon na tropie zwyczajów świątecznych

Ćwiczenie 2.

Programowanie przy użyciu wirtualnej tablicy (jeżeli pracujecie zdalnie)

  • Do wybranej wirtualnej tablicy (np. AWW App) wgrywamy kratownicę. "Rozkładamy" na jej polach wirtualne kolorowe karteczki oznaczone numerkami lub po prostu oznaczamy je cyframi. Te numery odpowiadają przygotowanej wcześniej przez nauczyciela liście elementów charakterystycznych dla wybranych świąt. Na wybranym pustym polu umieszczamy ikonkę robota (ikonkę możesz pobrać stąd: https://portal.photon.education/pl/projekt/79-robot-photon-5-grafik). 
  • Uczniowie kolejno wybierają pole, na które mają poprowadzić ikonkę robota. Ich zadaniem będzie opisanie strzałkami lub słowami drogi, jaką musi przebyć ikona robota, by stanąć na wybranym polu. 
  • Po zajęciu przez robota odpowiedniego pola, nauczyciel odczytuje hasło, jakie kryje się pod numerkiem. 
  • Zadaniem ucznia będzie odpowiedzieć, do jakiego święta przypiszemy prawidłowo dany element. 
  • Kolejną karteczkę wybiera następne dziecko, sterując wirtualnym robotem. I tak do odsłonięcia i omówienia wszystkich.
  • Jeśli zajęcia prowadzimy stacjonarnie - to ćwiczenie możemy przeprowadzić przy macie (zamiast numerków na macie rozkładamy hasła obrócone napisem to maty), a do sterowania robotem użyć tabletów. 

Zrzut ekranu z realizacji ćwiczenia podczas zajęć online.

 

Ćwiczenie 3

Zgadnij, kim lub czym jestem? Programowanie robota przy użyciu wybranego interfejsu.

  • Podziel dzieci na 2 - 3 grupy (w zależności od liczby robotów, jakimi dysponujesz).
  • Niech każda z grup wylosuje po dwie - trzy karteczki z nazwą przedmiotu / postaci reprezentującej wybrane święta.
  • Zadaniem będzie zaprogramować robota w taki sposób, żeby dojeżdżając do wybranej karteczki wydał dźwięk, zmienił kolor lub zachował się w jakiś sposób, kojarzący się z danym świętem (Może wasz robot zostanie bączkiem - drejdlem? A może wcieli się w turonia? Los zdecyduje. Puśćcie wodze fantazji! ).
  • Druga grupa musi odgadnąć, w jaką rolę wcielił się robot. 

Pomysł uczennicy na zaprogramowanie robota (Photon Blocks)

 

 6. "Co tu się święci?" - quiz podsumowujący

Quiz zawiera pytania z całości materiału, zawartego w prezentacji. Jest naprawdę bardzo prosty, więc nawet jeśli nie "przerabiacie" wszystkich świąt, to warto spróbować swoich sił. Znajdziesz pod adresem: https://view.genial.ly/5fbd1c8ba5becd0d0048658a/game-zimowe-swieta-quiz.

Ciekawostki/Pytania otwierające

  • Czy święty Mikołaj miał kiedyś rogi?
  • Czy buddyści ubierają choinkę?
  • Skąd się wzięły bożonarodzeniowe tradycje?
  • Czy w czasie Święta Chanuka dozwolone są gry hazardowe?
  • ..... Czy macie ochotę dowiedzieć się więcej?

Ciekawostki:

W początkach chrześcijaństwa Boże Narodzenie świętowano w kwietniu. Działo się tak dlatego, że Jezus przyszedł na świat najprawdopodobniej na przełomie marca i kwietnia. Dopiero później dopasowano termin do bardzo powszechnie świętowanych pogańskich świąt, takich jak Sol Invictus (Rzym), Szczodre Gody (Słowiańszczyzna) czy Yule (Europa Północna).

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję