Powrót do scenariuszy
Przedszkole
Wiek: 5-6 lat
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1
Z
Autor:

Zuzanna Olechno

Nasi milusińscy - utrwalenie informacji o domowych czworonogach

rozwój emocjonalny • rozwój poznawczy
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon Draw
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • rozmawia na temat zwierząt domowych oraz zawodzie weterynarza
  • orientuje się w przestrzeni
  • ćwiczy spostrzegawczość wzrokową i słuchową
  • liczy w zakresie od 1 do 5
  • tworzy programy z wykorzystaniem ruchu, zmiany dźwięki i koloru oraz czujnika hałasu

Materiały

  • tablet
  • wiersz "Miałek i Hałek" (w treści scenariusza)
  • obrazki myszek x5 (załącznik 1)
  • napisy: START, META (załącznik 1)

Załączniki

Załącznik 1_Myszki i napisy.pdf
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Miałek i Hałek

  • Nauczyciel czyta dzieciom wiersz, wykorzystując robota do dźwiękowej interpretacji (użycie czujnika i funkcji koloru oraz dźwięku).

Katarzyna Dardzińska
„Miałek i Hałek”

Obok siebie na podłodze leżą przyjaciele.
Choć się lubią, wspólnych cech nie mają wiele.
Pierwszy całe dni spędzał na hasaniu. (kolor - czerwony)
Drugi namiętnie oddawał się spaniu. (kolor - zielony)
Pierwszy jadł, co mu w pysk wpadło. (kolor - czerwony)
Drugiemu nie każde smakowało jadło. (kolor - zielony)
U pierwszego merdanie ogonem - oznaka radości. (kolor - czerwony, dźwięk - radość)
U drugiego takie ruchy - znaczy, że on w złości. (dźwięk - złość)
U pierwszego na obroży widniał napis „Hałek”. (kolor - czerwony)
U drugiego na miseczce czytam napis: „Miałek”. (kolor - zielony)
Hałek - piesek rasy buldog. (kolor - czerwony, dźwięk - pies)
Miałek - kot w rudawe prążki. (kolor - zielony, dźwięk - kot)
Taka para jak z obrazka, z kolorowej książki. (kolory - czerwony, zielony, niebieski, żółty)
Właściciele czworonogów dbają o pupile
Przeznaczając na pieszczoty każdą wolną chwilę.
Karmią, spacerują, sierść im pielęgnują,
Odwiedza je weterynarz, gdy się gorzej czują. (dźwięk - smutek)
Kot czy pies to nasi wierni przyjaciele,
Lecz pamiętaj, że też obowiązków wiele.
Weź zwierzaka ze schroniska, zamiast rasowego
Z pewnością tam znajdziesz sobie właściwego. (dźwięki - kot, kot, pies, pies)

  • Rozmowa na temat wiersza:
    • Jakie imiona nosili główni bohaterowie?
    • Kim był i jaki był Miałek, a jaki Hałek?
    • Kto zajmuje się pupilami, gdy są chore?
    • Czym jeszcze zajmuje się weterynarz poza leczeniem zwierząt?
    • Jakie zwierzaki macie w domu, bądź chcielibyście mieć?
    • Jakie nowe dźwięki zna robot Photon?

2. Miałek łapie myszki

  • Nauczyciel rozkłada obrazki myszek, w różnych miejscach na macie.
  • Dzieci dobierają się w pary.
  • Nauczyciel prosi, by dzieci zaplanowały drogę tak, aby kotek złapał dokładnie 2, 3, 4 lub 5 myszek w drodze do mety, jadąc w kolorze, który same wybiorą. Przed każdą myszką należy użyć czujnika dźwięku, aby ruszyć dalej.
  • Dzieci wspólnie programują w parze. Zanim uruchomią program, jedno z dzieci staje bliżej maty, aby w momencie zatrzymania robota przed myszką naśladować jej głos, by program był kontynuowany.

Przykładowe rozmieszczenie fiszek na macie

Przykładowy program dla zadanie z 3 myszkami

3. Hałek w tunelu

  • Dzieci ustawiają się jedno za drugim z rozstawionymi nogami, tworząc tunel.
  • Jedno z dzieci stoi z tabletem i programuje poruszanie robota do 3 „kroków”, z wydaniem dźwięku kota lub psa na końcu.
  • W momencie zatrzymania robota, dzieci, które minął robot, przebiegają w ustalone miejsce w sali, udając zwierzę, które usłyszały.
  • Osoba, która jest teraz na początku kolejki zamienia się miejscami z programującym dzieckiem. Zabawa trwa dalej.

Hałek w tunelu - schemat przedstawiający zasady zabawy

 

Przykładowy program do zabawy

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję