Powrót do scenariuszy
Przedszkole
Wiek: 5-6 lat
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1
Z
Autor:

Zuzanna Olechno

Jesień w sadzie - utrwalenie informacji o polskich drzewach owocowych

matematyka • przyroda • rozwój poznawczy
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Interfejsy:
Photon Draw
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • posługuje się liczebnikami porządkowymi
  • przelicza w zakresie liczby 6
  • zna drzewa owocowe występujące w polskich sadach
  • orientuje się w schemacie ciała (lewa, prawa strona)
  • ćwiczy uwagę i zapamiętywanie

Materiały

  • bibuła żółta i czerwona
  • słomka / dla każdego dziecka
  • taśma samoprzylepna kolorowa
  • kolorowe stempelki lub mazaki (zielony, żółty, niebieski, czerwony) do robienia "znaczków" na dłoniach dzieci
  • tablet
  • kółeczka - owoce (załącznik 1): granatowe 6 szt., żółte 6 szt., czerwone 6 szt., zielone 6 szt.
  • napisy do czytania globalnego: SAD, SPIŻARNIA (załącznik 1)
  • słoik 1l x4

Załączniki

Załącznik 1_Kółeczka-owoce i napisy.pdf
Pobierz

Przebieg zajęć

1. Robot Photon w sadzie

  • Nauczyciel prosi, by dzieci zamknęły oczy. Opowiada dzieciom historyjkę:

Wyobraźcie sobie, że robot Photon wybrał się na przejażdżkę po sadzie. Sądził do tej pory, że drzewa są jedynie zielone, a tu takie zaskoczenie. Na niektórych z nich dostrzegł inne kolory. (Nauczyciel programuje robota tak, by jego czułki świeciły na czerwono.) Otwórzcie oczy. Jak myślicie, co zobaczył robot na drzewie, co to mogło być w czerwonym kolorze? (wiśnie, jabłka). Zamknijcie ponownie oczy. Przenieśmy się znowu do sadu. Nasz robot wędrował dalej, poszukując jeszcze innych kolorów. I znowu jego oczom ukazały się kolorowe części drzewa. Tym razem były to…
(Nauczyciel programuje robota tak, by jego czułki świeciły na niebiesko — dzieci otwierają oczy i widzą czułki w kolorze niebieskim: śliwki.) Zamknijcie oczy. Robot Photon był bardzo szczęśliwy, że ma okazję uczyć się czegoś nowego. Od pana sadownika dowiedział się, że w alejce po prawej stronie czeka kolejna niespodzianka. Zobaczcie, jaki kolor dostrzegł. (Nauczyciel zaprogramował robota tak, by jego czułki świeciły na żółto — dzieci otwierają oczy i widzą robota świecącego barwą żółtą.) Jak myślicie, jakie drzewa owocowe rosły w tej wspomnianej alejce? (gruszki, jabłka, śliwki-mirabelki).

2. Dżemiki

  • Nauczyciel każdemu z dzieci stawia stempelek na grzbiecie dłoni w jednym z czterech kolorów (zielony - agrest, żółty - gruszki, niebieski - śliwki, czerwony - wiśnie).
  • Recytuje rymowankę:

Kuchareczka zdolna, dżemiki gotuje,
Do dżemiku (wiśniowego) Ciebie potrzebuje.

  • Dziecko, które identyfikuje się z określonym owocem, musi szybko się podnieść, obiec krąg dzieci i usiąść na swoje miejsce. Osoba, która zrobi to najszybciej - dostaje tablet i programuje robota poruszającego się w jego kolorze. Zabawę można powtarzać kilka razy.

3. Owoce do spiżarni

  • Nauczyciel rozkłada w 4 rzędach kółka w 4 kolorach. W każdym rzędzie po 6 elementów (zielone kółeczka - agrest, żółte - gruszki, niebieskie - śliwki, czerwone - wiśnie). Przy kółkach, symbolach owoców, kładzie napis do czytania globalnego: „SAD”. W innej części sali nauczyciel umieszcza 4 słoiki i to miejsce jest „SPIŻARNIĄ”.
  • Dzieli dzieci na 3 osobowe zespoły:
    • pierwsze dziecko, które trzyma tablet decyduje, które kółeczko wybiera, jednak nie mówi tego na głos. Jeśli decyduje się na śliwkę, zapala czułka robota na odpowiadający jej kolor (niebieski) itp.,
    • drugie programuje poruszanie: w zależności od tego, które kółko z konkretnego koloru chce wybrać, programuje taką liczbę ruchów, dając dzięki temu znać dziecku w sadzie, które kółko podnieść. Następnie uruchamia program.
    • trzecie, ostatnie dziecko, odczytując sygnały od poprzedniej dwójki, podnosi odpowiednie kółko i zanosi je do słoika w spiżarni. Jeśli kolor był niebieski - śliwkę, jeśli robot Photon poruszał się o 4 długości - czwartą od lewej. 
  • Analogicznie zabawa odbywa się z innymi zespołami. Każde dziecko po podniesieniu „owocu” ma wypowiedzieć zdanie używając liczebnika porządkowego, np. „Zaniosę do spiżarni czwartą śliwkę”.
  • Wskazówka: Należy uczulić dzieci, że owoce mają przypisaną stałą kolejność w rzędzie od lewej strony. Tzn. jeśli druga z kolei śliwka jest już w skrzynce w spiżarni, to pozostały śliwki: pierwsza, trzecia, czwarta, piąta i szósta. Prosimy dzieci, by programując robota, po każdym jego „kroku” zmieniały kierunek, gdyż robot jadący w jednym kierunku pokonuje kilka długości bez widocznej pauzy. Alternatywnym rozwiązaniem jest wprowadzenie bloczka "Czekaj 2 s" lub "Czekaj 5 s", wówczas robot może poruszać się w linii prostej, jednak po każdym "kroku" trzeba ustawić bloczek "Czekaj", który spowoduje krótką pauzę między krokami. 

Przykładowy program dla konfiguracji - kolor czerwony, 4 ruchy w różnych kierunkach

 

Przykładowy program z wykorzystaniem bloczka "Czekaj 2 s" - trzy kroki oddzielone pauzami

 

4. Wietrzyk w sadzie

  • Każde dziecko dostaje słomkę i kawałek bibuły. Zadaniem dzieci jest zgniecenie bibuły, by uformować kulkę. Połowa dzieci dostaje bibułę czerwoną - jabłuszka, druga połowa żółtą - gruszki. Nauczyciel wyznacza kolorową taśmą linię pomiędzy zespołami.
  • Na hasło „start”, dzieci próbują tak silnie dmuchać przez słomkę na swoją kulkę, by przekroczyła linię i wylądowała na polu przeciwników.
  • Na hasło „stop” następuje sprawdzenie. Która drużyna ma mniej owoców po swojej stronie - ta wygrywa.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję