Powrót do scenariuszy
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
test
Autor:

Ewelina SołdanPETE

Ruch planet

zajęcia kreatywne • astronomia
Czas:
45 min.
Roboty:
x1
Interfejsy:
Photon Blocks
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • wie, co oznacza sformułowanie „układ słoneczny”
  • zna nazwy i potrafi wymienić planety występujące w układzie słonecznym
  • tworzy model jednej z planet układu słonecznego

Formy pracy

  • grupowa

Materiały

  • tablety (do obsługi robota)
  • styropianowe kule w trzech rozmiarach
  • papier pakowy
  • gwóźdź lub pinezka z metalowym zakończeniem
  • farby lub mazaki

Przebieg zajęć

Część główna:

Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat układu słonecznego – ile jest w nim planet, co znajduje się  w środku, w jaki sposób poruszają się planety. Wyświetla na rzutniku zdjęcie wszystkich planet.

Część główna 

  • Nauczyciel dzieli klasę na osiem zespołów, każdy zespół na ma zadanie stworzyć model jednej z planet  układu słonecznego: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun z kul styropianowych. Nauczyciel tworzy model słońca z papieru pakowego. 
  • Na koniec nauczyciel wbija w jedną planetę gwóźdź (lub pinezkę z metalowym zakończeniem) i kładzie robotowi Photon na głowie – dzięki magnesowi tam umieszczonemu, planeta powinna się trzymać. 
  • Następnie uruchamia poniższy program, w celu zilustrowania ruchu planet dookoła słońca. W czasie, kiedy robot jedziem nauczyciel opowiada, jak ludzie kiedyś wyobrażali sobie układ słoneczny. 

  • Po zakończeniu programu nauczyciel prosi każde dziecko, aby wzięło swoją planetę i pokazało, jak  porusza się dookoła słońca. 

Ciekawostki/Pytania otwierające

Pytania:

  • Czy w naszym układzie słonecznym jest „zapasowa planeta”, na której mogą żyć ludzie? 
  • Eksploracja kosmosu.

Ciekawostki:

  • Jeszcze do niedawna było dziewięć planet w naszym układzie słonecznym, jednak wraz ze zmianą definicji pojęcia planety w 2006 roku Pluton przestał być planetą, a stał się planetą karłowatą. Jego  powierzchnia jest mniejsza, niż powierzchnia Stanów Zjednoczonych.

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję