Powrót do scenariuszy
Przedszkole
Wiek: 5-6 lat
Edukacja wczesnoszkolna
Klasa: 1-3
J
Autor:

Jolanta Okuniewska

Nie daj się wirusom

rozwój poznawczy • programowanie • edukacja zdalna
Czas:
90 min.
Roboty:
x1
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon DrawPhoton JoystickPhoton Badge
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Odniesienie do podstawy programowej

Zapisy Podstawy Programowej Kształcenia Ogólnego (edukacja wczesnoszkolna):
I.1.1, I.1.2, I.2.1
IV.2.6
IV.2.11 
VII.2.1, VII.3.1, VII.4.1

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • poznaje sposoby na ochronę przed zachorowaniem na covid-19
  • wymienia różnice między bakterią a wirusem
  • podaje sposoby na ochronę przed zachorowaniem na covid-19
  • uzasadnia swoją wypowiedź
  • współpracuje w zespole

Metody pracy

  • słowne
  • programowe z użyciem robota
  • oglądowe

Formy pracy

  • indywidualna
  • grupowa
  • zbiorowa
  • w parach

Materiały

  • zdjęcia bakterii i wirusów (4 bakterie, 4 wirusy - każde do pocięcia na 3 części) (załącznik 1)
  • ilustracja covida x 3 (załącznik 2)
  • kartki ze współrzędnymi z maty (załącznik 3)
  • 10 Ilustracji przedstawiających zachowania, która pomagają uniknąć zakażenia i choroby (załącznik 4)
  • Interaktywny materiał Genial.ly (opcjonalnie - zajęcia zdalne): https://view.genial.ly/5fb4fb3945d0f66d1a03b8f9/presentation-nie-daj-sie-wirusom
  • tablet (do obsługi robota)
  • napisy: START oraz STOP/DOM

Załączniki

Załącznik 1: wirusy i bakterie
Pobierz
Załącznik 2: wirus covid-19
Pobierz
Załącznik 3: współrzędne
Pobierz
Załącznik 4: ilustracje (unikanie zachorowania)
Pobierz

Przebieg zajęć

Uwaga! Te zajęcia możesz przeprowadzić również w formie zdalnej. Wybrane ćwiczenia zamień na interaktywne zadania w oparciu o materiał w Genial.ly: https://view.genial.ly/5fb4fb3945d0f66d1a03b8f9/presentation-nie-daj-sie-wirusom. Autorką zasobu jest Paulina Loryńska. 

1. Początek spotkania, zabawa z obrazkami

  • Uczniowie siedzą w kręgu, na dywanie rozłożone są pocięte obrazki jak w grze memory - obrazkiem do dołu.
  • Każdy obrazek wydrukowany i rozcięty na trzy części. Należy przygotować tyle części obrazków, ile jest dzieci. Każdy uczeń bierze z podłogi jeden kawałek obrazka.
  • Dzieci w rytm muzyki wędrują po dywanie i próbują znaleźć koleżankę/kolegę z pasującą częścią obrazka. Gdy muzyka się kończy, dzieci kładą ułożone obrazki na dywanie i siadają do kręgu.

Edukacja zdalna:

Dzieci indywidualnie układają wybraną planszę z puzzlami (dostępne są 4 plansze). 

2. Rozmowa na temat obrazków

  • Z czym kojarzą się wam te obrazki?
  • Gdzie mogliście spotkać podobne ilustracje?
  • Kto z was wie co przedstawiają?

Edukacja zdalna:

Nauczyciel prezentuje kolejno ułożone wszystkie plansze z puzzlami (można również poprosić uczniów o udostępnienie swoich ekranów) i rozmawia z uczniami o tym, co przedstawiają. 

3. Rozmowa na temat bakterii i wirusów

Wiedza dla nauczyciela 

Wirusy i bakterie to patogeny, które wywołują choroby zakaźne. Żadnego z nich nie można dostrzec gołym okiem, dlatego niepostrzeżenie przenoszą się pomiędzy ludźmi. Bakterie są jednymi z najstarszych organizmów żywych na Ziemi. W 2017 roku w Kanadzie znaleziono bakterie, które mają prawie 4 miliardy lat! 

Zarówno wirusy, jak i bakterie mają duży wpływ na nasze życie, doprowadzając do rozwoju chorób. Są też bakterie pożyteczne dla zdrowia człowieka oraz takie, które są potrzebne przy produkcji żywności np. jogurtu, kefiru.

Bakterie rozmnażają się samodzielnie, a wirusy potrzebują żywiciela np. człowieka, zwierzęcia.

Naukowcy badają bakterie i wirusy i wymyślają coraz to nowe sposoby na leczenie chorób wywołanych przez te patogeny. Wiele chorób potrafimy już wyleczyć, są szczepionki i leki.

Infekcje bakteryjne oraz wirusowe rozprzestrzeniają się w podobny sposób. Większość z nich przenosi się z człowieka na człowieka poprzez bliski kontakt z osobą, która ma infekcję. Zakazić można się także poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni takich jak drzwi, klamki czy wózki w sklepie, a następnie dotykanie oczu, nosa czy ust. 

Zdrowo się odżywiaj i systematycznie wykonuj ćwiczenia fizyczne – dzięki temu nabierzesz siły, która pomoże organizmowi w samodzielnym zwalczaniu infekcji. Często myj i dezynfekuj dłonie. Pamiętaj o myciu i dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku. Nie dotykaj twarzy, nie pocieraj oczu. Zostawaj w domu, gdy czujesz się osłabiony, masz gorączkę lub katar.

  • Jak można chronić się przed zachorowaniem?
  • Co sprzyja zdrowiu?
  • Jakie dalibyście zalecenia swoim kolegom i koleżankom w szkole?

4. Obejrzenie filmu jako podsumowanie rozważań o wirusach i bakteriach

Bajka o wirusie / Bajka o koronawirusie: https://www.youtube.com/watch?v=vgOjaF_ZZgg [dostęp: 24.10.2020]

5. Praca z matą

  • Uczniowie losują obrazki (jak uniknąć zakażenia i choroby) i układają je według wylosowanych współrzędnych na maci. Losują 5 obrazków.
  • W tym miejscu przypominamy zasady lub zachowania sprzyjające zachowaniu zdrowia, a zobrazowane na ilustracjach.
  • Nauczyciel umieszcza na macie 3 obrazki z wirusem Covid-19 w taki sposób, by robot musiał je ominąć. Można poprosić uczniów, żeby zaproponowali miejsca na macie dla obrazków z wirusem, podając ich współrzędne. 

Edukacja zdalna:

Nauczyciel wspólnie z uczniami omawia zachowania, które pomagają unikać zakażenia i choroby (w oparciu o ilustracje z załącznika nr 4). Następnie omawia plansze do kodowania z zasobu Genial.ly. Uczniowie kolejno wskazują współrzędne pól zajętych przez Covid-19 oraz ilustrcje z właściwymi zachowaniami. 

6. Praca z robotem Photon

  • Uczniowie pracują w parze. Można zaproponować pracę w trójkach.
  • Nauczyciel dopasowuje formę pracy do możliwości uczniów. Programują robota w taki sposób, by dotarł do domu, omijając pola z ilustracją Covid-19, ale odwiedzajac pola z ilustacjami wylosowanymi przez dzieci.
  • Gdy robot Photon dojdzie do domu, wydaje wybrany przez uczniów pozytywny dźwięk i zapalają mu się czułka na wskazany kolor.
  • Nauczyciel wybiera pole startu dla robota i określa pole zakończenia trasy- dom. W miejscu zakończenia trasy można położyć dowolny przedmiot, napis DOM wykonany przez uczniów, napis STOP lub domek wykonany na zajęciach techniki.

W czasie, gdy uczniowie z wybranej pary programują robota, nauczyciel rozmawia z uczniami na temat wylosowanych ilustracji.

  • Co to znaczy zachować dystans społeczny?
  • Jak w grzeczny sposób poprosić kogoś o zachowanie dystansu?
  • Kiedy należy nosić maseczkę?
  • Jak należy prawidłowo zdejmować maseczkę?
  • Ile czasu powinniśmy myć ręce?
  • Dlaczego ważne jest, by często dezynfekować telefon?
  • W jaki sposób dezynfekujemy powierzchnie w klasie, w domu?
  • itp.

Kolejna para uczniów programuje robota po wylosowaniu kolejnych obrazków i współrzędnych.

Edukacja zdalna:

Uczniowie tworzą kod bezpiecznej drogi z pola "start" do domu. Mogą pracować indywidualnie lub wspólnie - po kolei wskazując kolejne kroki. Kod może być układy bezpośrednio na polach ze współrzędnymi lub na polu obok (po przesunięciu strzałek). 

7. Zakończenie zajęć

  • Na zakończenie stawiamy robota Photno na środku dywanu, dzieci siedzą w kręgu.
  • Nauczycie używając aplikacji Photon Joystick kręci robotem wokół własnej osi. Po zatrzymaniu, robot wskazuje dziecko, które kończy zdanie: Zapamiętałem/ Zapamiętałam, że….

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję