Powrót do scenariuszy
Szkoła podstawowa
Klasa: 4
test
Autor:

Katka PołomPETE

Zguby z grodu Mieszka

społeczeństwo i historia
Czas:
90 min.
Roboty:
x3+
Akcesoria:
Accessory
Interfejsy:
Photon BadgePhoton Blocks
alt
Powrót do scenariuszy
Scenario Image

Cele zajęć

Uczeń/uczennica:
  • wyszukuje informacje w sieci
  • programuje drogę robota przy pomocy intefejsu Photon Badge lub Photon Blocks
  • posiada podstawowe wiadomości o społeczeństwie w czasach panowania Mieszka I
  • wskazuje przedmioty codziennego użytku, stosowane przez mieszkańców słowiańskiego grodu

Metody pracy

  • burza mózgów
  • metoda poszukująca

Formy pracy

  • grupowa

Materiały

  • tablety / do obsługi robotów
  • karty z przedmiotami codziennego użytku (załącznik nr 1)
  • karteczki z wyrazami BIAŁOGŁOWA, WOJ, DZIECKO (jeden wyraz - jedna kartka)
  • (nieobowiązkowo) wydrukowane i pomalowane modele 3D z magnesami

Załączniki

Załącznik 2: Słownik pojęć
Pobierz
Załącznik 1: Zagubione przedmioty
Pobierz

Przebieg zajęć

Wprowadzenie

Wyobraźmy sobie, że znajdujemy się w słowiańskim grodzie. Mieszko I objeżdża właśnie podległe mu wioski. Nasi bohaterowie szykują się na powitanie książęcej drużyny, która będzie dziś odwiedzała gród. Niestety, okazało się, że przez nieuwagę niektóre z przedmiotów codziennego użytku gdzieś się zapodziały. Waszym zadaniem będzie zastanowienie się, które z przedmiotów rozrzuconych na macie należą do danego robota - grodzianina i zaprogramowanie robotów tak, by zebrały własny komplet zgub. Roboty wcielą się w Białogłowę, Woja oraz Dziecko. 

Przebieg zajęć:

  • Na macie edukacyjnej układamy na wybranych polach przedmioty codziennego użytku (załącznik 1).
  • Nauczyciel wprowadza uczniów w temat.
  • Dzieci dzielimy na trzy grupy. Każda grupa losuje jedną karteczkę z rolą społeczną, jaką będzie “odgrywał” jej robot: BIAŁOGŁOWA, WOJ oraz DZIECKO. 
  • Jeśli macie dostęp do drukarki 3D, to wydrukujcie przed zajęciami: lunulę, tarczę oraz zabawkę - konika. Do modeli konika i tarczy przymocujcie np. za pomocą gorącego kleju lub kleju typu „Magik” magnesy. Za pomocą magnesów przytwierdźcie figurki do robotów. Lunula będzie wymagała sznureczka, za pomocą którego zawiesicie wisiorek na „szyi” robota. W ten sposób oznaczycie role robotów: BIAŁOGŁOWA, WOJ oraz DZIECKO. Druki pomalowane farbami akrylowymi będą jeszcze ciekawsze! Projekty 3D znajdziesz tutaj:
  • Jeśli nie posiadacie drukarki, roboty możecie oznaczyć w inny sposób, np. wybierająć określony kolor czułek. 
  • Zadaniem każdej grupy będzie zaprogramowanie swojego robota w taki sposób, by dotarł do właściwych kart na macie, zgodnie z przypisaną rolą społeczną. Np. wojownik będzie starał się “zabrać” miecz i topór wojenny, białogłowa lunulę i zapaskę, a dziecko piszczałkę. Każda z grup wykorzystuje wiadomości, zdobyte na zajęciach historii. W razie potrzeby warto, by dzieci pod okiem nauczyciela skorzystały z zasobów Internetu.

Uwagi:

Ten scenariusz najlepiej potraktować jako uzupełnienie materiału i przeprowadzić zajęcia już po przerobieniu z uczniami tematów lekcji, dotyczących powstania państwa polskiego i społeczeństwa słowiańskiego w tamtym okresie historycznym. 

Dyskusja (brak komentarzy)

Zaloguj się, aby rozpocząć dyskusję